zene, zenehallgatas. produktivitas, elony, hatrany
zene, zenehallgatas. produktivitas, elony, hatrany

Zene a munkahelyen: Segít, vagy csak hátráltat?

blank
blank

Egyénenként nagyon eltérők vagyunk, így teljesen logikus az is, hogy más az igényünk az élet bármely területén. A nyugodt és jó munkahelyi légkört valakinek a csend testesíti meg, mások pedig akkor produkálnak jobban, ha zene szól.

Saját magamat csendes „bolondként” tudnám aposztrofálni, aki akkor tud igazán a munkájára koncentrálni, ha semmi nem vonja el a figyelmét. Még a zene sem. Nem mindig van ez így, de az esetek többségében munka közben nem szeretem, ha bármi szól. Ezzel szemben nagyon sokan szeretik – vagy legalábbis szeretnék –, ha muzsika szólhatna a munkakörnyezetükben.

Sok munkahelyen eszükbe sem jut a zenehallgatás, még akkor sem, ha azt senki és semmi sem tiltja. Van, ahol értelmetlen lenne, a munkavégzés közbeni zajok miatt (hacsak nem használhatnak a munkavállalók fülhallgatót). Aztán persze olyan is akad, ahol a munkaadó egyáltalán nem preferálja azt.

Eleve megoszlik a vélemény arról, hogy hasznos-e munka közben zenét hallgatni vagy sem.

Mit mondanak erről a tudósok?

Egy kutatás szerint is növelheti a zene a teljesítményt, ám sok minden befolyásolja azt, hogyan hat ránk egy dallam. Sosem ugyanúgy, az biztos. Bármennyire ismerünk már egy dallamot, abba mindig beleszőjük pillanatnyi gondolatainkat, érzelmeinket, így az mindig kicsit más színezetet kap és értelmet nyer. Amikor a dallam a fülünkön át eljut az agyunkba, akkor olyan vegyületek indulnak útjukra, amelyek segíthetik akár a megnyugvást vagy a koncentrációt. A kutatás arra is rámutatott, hogy a jó zene akkor éri el igazán felpörgető, konstruktív hozadékát, ha azt a munkavállaló közvetlenül hallja, azaz fülhallgatón át és nem amolyan háttérzajként. Természetesen azt is szükséges mérlegelni, hogy a feladat mennyire összetett, fontos és nehéz. Ha túlságosan nagy a tét, érdemes mellőzni minden zavaró tényezőt. Egy másik tanulmányban a zene három felhasználási módjának – érzelmi, kognitív és háttérhasználat – hatását vizsgálták a munkavállalók esetében. Azt figyelték, hogy a munkával való elégedettségre milyen hatással van a dallam. Az derült ki, hogy az érzelmi használat pozitívan hat a teljesítményre és elégedettségre, a kognitív használat nem befolyásolja az elégedettséget és a teljesítményt sem, míg a háttérhasználat negatív befolyásoló tényező.

Ha senki nem tiltja…

Amennyiben a munkáltató nem tiltja a zenehallgatást, úgy sokkal inkább az a kérdés, hogy a közvetlenül együtt dolgozók meg tudnak-e egyezni arról. Nagy különbségek lehetnek a zenei ízlések között. Ha ezt is sikerül tisztázni, akkor még mindig ott a hangerősség kérdése. Van, aki éppen csak azt kedveli, ha valami duruzsol, mások pedig hangosabban hallgatják a zenét és az sem akadályozza a munkavégzésben őket.

A konfliktusok elkerülését segítheti a fül- vagy fejhallgató használata. Ez a módszer az elszeparáltságot is jelent, a másokkal való kommunikációt is lecsökkenti. Ha csak a munkára való koncentrálás idejére szorítkozik ez az elzárkózás, nem gond. Azonban értelmezheti úgy a munkatárs, hogy vele van gondja és ez az elutasítás jele.

Még mielőtt ideáig eljutna a folyamat a zene kérdése miatt, érdemes lefektetni a szabályokat.

Zenehallgatás mellett… 

Növelheti a motivációt és a munkakedvet. Az edzőtermekben például nagyon jól jön, ha az ütem tartására koncentrál a gyakorlatot végző. A nagyobb áruházakban hallható zene sem csak a vásárlókig ér el, hanem a dolgozókig is, így gyorsabban telhet az idő, jobb lehet a hanglat.

Természetesen nem mindegy, hogy milyen minőségű dallam és milyen hangerőséggel szól, de a jól megválasztott dalok fejleszthetik a kreativitást, általa jobban lehet tartani a határidőt és pozitívan befolyásolja a koncentrációt.

Zenehallgatás ellen…

Nem mindegy, hogy milyen lelki állapotban szól a zene munkavégzés során. Van, amikor idegesítővé válik. Ha csak egy valaki dönt a zene létjogosultságáról, akkor nincs gond. Más a helyzet, ha a munkatársakat nem zavarja a zene és ők hallgatni szeretnék. Akár még konfliktus is fakadhat ebből, ami kihat a munkavégzésre.

A kávézás, ebéd során közös zenehallgatás ugyan javíthatja a munkahelyi társas kapcsolatokat, de akár túlzásba is lehet esni, amely aláássa a produktivitást.

Ha a dalt ismerjük, óhatatlan, hogy ne utánozzuk azt még annak ellenére is, hogy nem a kedvencünkről van szó. Mindez pedig elvonhatja a figyelmet a feladatról.

Szerző: Rónai Márta