Úgy megyünk neki a 2021-es évnek, hogy nem született megállapodás a 2021-es minimálbér összegéről. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma 2020-ban 24 alkalommal ült össze, ebből öt év végi találkozó napirendjén szerepelt a jövő évi minimálbér és a garantált bérminimum megállapítása. A munkáltatói és a munkavállalói oldal nem tudott megállapodni. A kormány azt ígéri, hogy a tárgyalások tovább folytatódnak januárban.
A Munka törvénykönyve szerint a minimálbér és a garantált bérminimum összegéről az év végéig kell megállapodni. A kormány azonban szilveszterkor kiadott egy rendeletet, amellyel lehetővé tette, hogy januárban folytassák a tárgyalást.
2019-ről 2020-as évre a minimumbér és a garantált minimumbér összege 8%-kal növekedett.
2020-ban a minimum bruttó 161.000Ft, míg a garantált bérminimum 210.600 forint volt. A munkáltatók a koronavírus járvány miatt maximum 3,1%-os bruttó bérnövekedést tudnak elfogadni. Ennél magasabb béremelést csak akkor tudnak kigazdálkodni a cégek, ha a szociális hozzájárulás mértéke tovább csökkenne.
Ezzel szemben a munkavállalói oldal 5%-os növekedést tartana elfogadhatónak. Ekkora növekedéssel nem csökkenne a dolgozói fizetések reálértéke.
Csakhogy a munkáltatói és munkavállalói oldal 2020. december 31-ig nem tudod megállapodni a 2021-es minimumbér összegéről, a kormány – ugyan lenne lehetősége –, nem avatkozott be a bérminimum megállapításába. A kormány célja továbbra is az lenne, hogy a bérek növekedésével a családok életszínvonala folyamatosan javuljon.
Amikor megszületik a megállapodás a legkisebb bér összegéről, azt visszamenőleges hatállyal 2021. január 1-től fogják életbe léptetni.
Szakértő: Tóth Eszter, pénzügyi számviteli szakellenőr, Kék Indigó Kft.
#minimalber #jarvany #erdekkepviselet #berminimum