továbbtanulás

Rendkívüli felvételi a középiskolákban, sorrendmódosítás a felsőoktatásban

blank
blank

Még nincs veszve semmi, aki nem jutott be egyik középiskolába sem, rendkívüli felvételi eljárás keretében még bekerülhet valamelyik intézménybe. Akinek pedig nem úgy sikerült az érettségije, ahogy szerette volna és a megszerzett összpont nem lesz elég az első helyen megjelölt szakra való bejutáshoz, a sorrendmódosítással jó eséllyel bekerülhet a felsőoktatásba. De mit kell most tenni, hogy szeptemberben beülhessenek az iskolapadba a fiatalok?

Idén országosan több mint 103 ezer tanuló (köztük hatodikosok és negyedikesek) felvételizett középfokú nevelési-oktatási intézménybe. Az általános középfokú felvételi eljárásban a nyolcadikosok 95%-át vették fel valamelyik középfokú iskolába. A 6 évfolyamos gimnáziumba felvételt nyert tanulók aránya 84%-os, a 8 évfolyamos gimnáziumba pedig a jelentkezők 88%-a jutott be az elsőnek megjelölt helyen. Minden diák április 30-ig megkapta a középiskolák értesítését, hogy felvették-e őket, avagy elutasították-e jelentkezésüket. Ezzel lezárult a középfokú felvételi eljárás általános szakasza.

Azonban még nem veszett el minden lehetőség, hiszen azok számára, akik nem jutottak be középfokú iskolába az általános felvételi eljárásban, május 10-étől rendkívüli felvételi keretében nyílt esély. Az Oktatási Hivatal honlapján megjelent azoknak az intézményeknek a listája, ahol a rendkívül felvételi eljárásban üres férőhelyeket hirdettek meg. Rendkívüli felvételi eljárást azoknak az intézményeknek kell tartaniuk, amelyek a felvehető létszám 90%-ánál kevesebb diákot vettek fel. Az érintettek tehát (ez mintegy 4 154 diákot jelent) közvetlenül a középiskolában jelentkezhetnek a rendkívüli felvételire.

A rendkívüli felvételi lehetősége azok a diákok számára is nyitva áll, akiket ugyan felvettek egy középfokú oktatási intézménybe, de valamilyen ok miatt megváltoztatják a döntésüket. A rendkívüli felvételi eljárás 2021. május 10. és augusztus 31. között ad lehetőséget a középiskolába való jelentkezésre. A rendkívüli felvételi eljárás már nem része a középfokú intézmények felvételi információs rendszerének (KIFIR), de az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) segítséget kaphatnak a kereséshez az általános iskolák, a szülők és a tanulók. A rendkívüli felvételi eljárásban való részvétel módját és feltételrendszerét a fogadó középfokú iskola igazgatója határozza meg. Az intézmény vezetőjének pozitív döntését követően a tanuló beiratkozhat a középiskolába.

Izgalmas ez az időszak a felsőoktatásba jelentkezett fiatalok számára is, hiszen július 8-áig a jelentkezési sorrend módosításával vagy a jelentkezési határidőig megjelölt jelentkezési helyek visszavonásával megnövelhetik az esélyüket valamelyik felsőoktatási intézménybe való bejutásra. Megnyíltak ugyanis az ügyintézési funkciók az E-felvételiben, a felvi.hu honlapon, ahová az eredeti jelentkezést is benyújtották. Így a jelentkezőknek a sorrendmódosítás mellett lehetőségük van az adataik ellenőrzésére, módosítására, az esetleg még hiányzó dokumentumaik pótlására. Fontos tudni, hogy a sorrendet egyetlen alkalommal lehet megváltoztatni, így egy mindenre kiterjedő tájékozódást követően mindenképpen érdemes alaposan átgondolni a döntést. 

A felvételizők az E-felvételiben azt is nyomon követhetik, hogy az egyes jelentkezési helyeiken – a pillanatnyilag rendelkezésre álló, igazolt eredmények alapján – éppen hány pontjuk van, hiszen folyamatosan frissítik az adatokat. Ezért azoknak is érdemes tájékozódniuk a felületen, akik nem akarnak módosítani. A 2021. május-júniusi érettségi eredményeket igazoló bizonyítványt vagy tanúsítványokat nem kell feltölteni a rendszerbe, viszont, ha a felvételiző a jelentkezési határidő után kapta meg a nyelvvizsgáját, a nyelvvizsga-bizonyítvány adatait meg kell adnia a felületen. Ha sorrendet módosítottunk, mindenképpen érdemes visszaellenőrizni a tranzakciót az E-felvételi Kérelmek menüpontjában.  

(forrás: oktatas.hu)

Szerző: K.T.

#oktatas #palyavalasztas #felveteli #felsooktatas