A lecsóról mindenkinek a paradicsom, a paprika és a hagyma szentháromsága jut eszébe. Pedig a lecsót, ha zöldségraguként értelmezzük, számtalan módon el lehet készíteni.
A római lecsó érdekessége, hogy paprika helyett cukkini van benne, de jól illik hozzá a mángold és a spenót is. Igazán különlegessé azonban articsóka teszi. Ha esetleg nem kapunk frissen a piacon, akkor használhatjuk az üveges verziót is. Ezt a fajta réteges lecsót a sütőben sütjük. Attól olyan finom, hogy mindegyik zöldségréteget külön-külön fűszerezzük. Másnapra, ha marad belőle, még finomabb, könnyen szállítható még a legnagyobb kánikulában is, így másnap nyugodtan magunkkal vihetjük a munkába.
Római lecsó recept
Hozzávalók 3 főre:
- egy kisebb cukkini
- 250 gramm koktélparadicsom
- egy csokor mángold vagy spenót
- 3 fej articsóka
- 3 gerezd fokhagyma
- egy citrom leve
- ízlés szerint fokhagymapehely
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- négy cent olívaolaj
- néhány levél bazsalikom
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra légkeveréses fokozatra. Előveszünk egy nagyjából 30 centi átmérőjű sütőtálat. Az alját vékonyan megkenjük olívaolajjal. Felkarikázzuk a cukkinit, majd a szeleteket sózzuk, borsozzuk, és meghintjük egy kis foghagymapehellyel. A szeletek felét beletesszük a tálba. Utána rátesszük a szeletekre a durván összevágott mángoldot, majd a félbevágott koktélparadicsomok felét. Ezeket is sózzuk-borsozzuk. Utána megpucoljuk az articsókát. Leszedjük a külső leveleket, eltávolítjuk a szőröket, majd a puha részt összevágjuk, és citromos vízbe tesszük, hogy ne barnuljon meg. Ezután a cukkiniszeletek másik felét rárakjuk a tálba. Az articsókadarabokat az egész tetejére tesszük. Végül a maradék koktélparadicsomot is félbevágjuk, majd azt is rápakoljuk a „lecsóra”. A legvégén egy kis olívaolajat csurgatunk rá, és meghintjük a durvára összevágott fokhagymával. A lecsót betesszük a sütőbe körülbelül 30 percre. Tálalás előtt néhány levél bazsalikommal megdíszítjük.