A legutóbbi felmérések szerint a japán lakosság több mint 80 százaléka nem támogatja az olimpiai játékok mostani megrendezését. Nem véletlen – az átoltottság a szigetországban mindössze 5 százalékos.
Több mint 100 ezren érkeznek a tokioi olimpiai játékokra, és a japán egészségügyi vezetők a járvány felfutásától tartanak. A kormány egészségügyi főtanácsadója a napokban úgy nyilatkozott, hogy “abnormális” olimpiát rendezni a járvány közepén, miközben nagyon alacsony az átoltottság.
A The Lancet egészségügyi lap szerint kockázatos a sportesemény megrendezése, és bírálja az Egészségügyi Világszervezetet és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, amiért azok nem foglalnak egyértelműen állást a kérdésben.
A japán egészségügyi főtanácsadó 26 fős szakértői csapata azon az állásponton volt, hogy a kockázatok miatt ne engedjenek be szurkolókat az olimpiára. Hétfőn délelőtt viszont megszületett a döntés: az öt fél – a helyi szervezők, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság, a japán kormány és a tokiói önkormányzat – megállapodása értelmében a helyszínek 50 százalékos kapacitással működhetnek, amennyiben ez nem haladja meg a 10 ezer embert. A nézők csak japánok lehetnek, hiszen már hónapokkal korábban döntés született arról, hogy nem engednek külföldi nézőket a játékokra.
A legutóbbi felmérések szerint a lakosság zöme, több mint 80 százaléka elutasítja az olimpia mostani megrendezését – a többség a törlés, illetve az újabb halasztást pártolná. Megrendezés esetén is a többség úgy nyilatkozott, hogy semmiképp ne engedjenek be szurkolókat a sporteseményekre.
Ha Tokió esetleg mégis lefújná a sporteseményt, akkor komoly kártérítést kellene fizetnie a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. Japán eddig hivatalosan 15,4 milliárd dollárt fordított az olimpia megrendezésének előkészületeire, de a valós összeg ennek akár a duplája is lehet. A NOB akár 3-4 milliárd dollár közvetítési díjtól is eleshet a játékok törlése esetén.
Forrás: novekedes.hu
#olimpia #jarvany #oltottsag