Emberek vagyunk és hibázunk, de mindez csak akkor következik be, ha csinálunk is valamit. Van, aminek nincs nagy tétje, másnak pedig nagyobb súlya van. Ez utóbbi kategóriába tartozhat az állásinterjú.
Ahhoz, hogy tanulj mások hibájából, most hoztunk neked néhány olyan hibát, amelybe könnyen beleléphetsz, ha behívnak interjúzni. Ha ezeket elkerülöd, máris sokkal nagyobb eséllyel indulsz.
1. Mint lila szamár a ködben
Az élet kiszámíthatatlan és bizony lehet, hogy a legváratlanabb helyzetben jön közbe valami. Akár még az állásinterjúdat is megvétózhatja. Az a minimum, hogy mindenáron igyekszel felvenni a leendő munkaadóddal a kapcsolatot és szólsz, hogy nem tudsz elmenni. Gondolhatod úgy, hogy ez nagyon rossz pont, de ha emberségesek a másik oldalon, akkor lehetséges, hogy felkínálnak számodra egy új időpontot. A legnagyobb hiba, ha nem mész el, de nem is szólsz. Az biztos, hogy a neved így jegyezve lesz.
2. Túlzásokba esel
Ha már behívnak interjúzni az azt jelenti, hogy egy szűrőn átmentél. Vagyis látták az iskoláidat, a tapasztalataidat, az elért eredményeidet és ha kérdeznek rólad, akkor igyekezz szerénynek mutatkozni. Kerüld a glóriafényezést és öntömjénezést.
3. Határozd meg!
Egyes pozíciókra a bérigény megjelölésével lehet pályázni. Azonban, ha ez nem volt elvárás, akkor is érdemes beáraznod magadat. Mielőtt elmennél az interjúra, érdeklődj, nézelődj, hogy máshol a hasonló munkáért mennyit fizetnek. A munkáltatók szeretik, ha a dolgozó tudja, hogy mit és mennyit szeretne.
4. Óvatosan a szavakkal!
Biztos lehetsz benne, hogy mielőtt megjelensz az állásinterjún, előtte megnézik, hogy ki vagy. Ehhez sokféle módszert használhatnak. Akár az előző munkahelyeddel is felvehetik a kapcsolatot, hogy képet kapjanak, miért is jöttél el onnan. Ha tehát megjelensz a személyes találkozón, akkor tartsd meg magadnak a véleményedet a volt vezetődről, munkahelyedről, munkatársaidról. Nagyon rossz színben tüntetheted fel magadat, ha ócsárolni kezded a volt helyedet, főnöködet. Ez alapjáraton sem szimpatikus.
5. Felkészületlen vagy
Fél sikernek könyveled el, hogy interjúra hívtak? Akkor vedd a fáradtságot – ha eddig nem tetted – és szerezz információkat a cégről. Ha azt sem tudod kihez és miért mész, nemcsak kellemetlen lesz számodra, de egyben érdektelenséget és tudatlanságot is mutat.
A tökéletes önéletrajz nagy odafigyelést igényel meg, és az alapján sok minden eldől. A jó hír az, ha egyszer jól összerakod, akkor sokáig felhasználhatod és a leendő munkáltatód figyelmét is felkeltheted. Az interjún pedig a fenti pontokat érdemes elkerülnöd azért, hogy maga a személyes találkozás is pozitív legyen.
Rónai Márta