Egy állásinterjú sokszor nehézségekkel és stresszel jár, különösen a munkát keresők részéről, hiszen előfordul a teljesítés iránti vágy nem a legjobbat hozza ki az emberekből. Mi a helyzet akkor, ha éppen a munkáltató tesz fel olyan kérdéseket, amelyekre csak nagyon nehezen lehet válaszolni? Lássuk a legrosszabbakat.

Mi a legnagyobb gyengeséged?

Nem túl hatékony kérdés, ugyanis általában ennek hallatára sok álláskereső kizökken, és nem tudják, hogy pontosan mit kell válaszolni. Szintén gyakori, hogy az erősségeiket próbálják gyengeségnek álcázni, ezért olyan mondatok születnek, mint például, hogy „Túl keményen dolgozom”. Helyette érdemesebb a munkavállalókat az eddigi szakmai kihívásaikról kérdezni, valamint arról, hogyan küzdöttek meg velük.

Az állásinterjú gyakran elhangzó kérdése: Hol látod magad 5 év múlva?

Szintén egy olyan kérdés, amire sokan nehezen tudnak válaszolni, különösen azért, mert megvan adva egy bizonyos időintervallum, így nem könnyű eldönteni, hogy mennyire szabad merészen gondolkodni a célokkal kapcsolatban az interjúztatók előtt. Helyette jobb kérdés lehet az, hogy „Mik a karriercéljaid, és hogyan segíthet ez a szerepkör ezek elérésükben?” Ezáltal a munkáltatók is jobban megérthetik a jelöltjeiket. 

Miért kellene felvennünk téged? 

Az ilyen kérdések általános válaszokhoz vezethetnek. Ez nem feltétlenül segít abban, hogy valami újat tanuljanak a munkáltatók a jelöltekről. Inkább érdemes azt megkérdezni, hogy milyen készségekkel és tapasztalatokkal rendelkeznek, amelyekkel talán mások nem, de kulcsfontosságúak lehetnek az adott pozícióhoz. Ezáltal arra ösztönzik az álláskeresőket, hogy átgondoltabb és értékesebb válaszokat adjanak.

Kevés az az állásinterjú, ahol ez a kérdés nem merül fel: Hogyan kezeled a stresszt?

Egy állásinterjún a megkérdezettek 99 százaléka erre a kérdésre azt válaszolná, hogy remekül. Éppen ezért jó ötlet egy kicsit másképp fogalmazni, hogy a munkáltatók tényleg azt tudják meg, amire valójában kíváncsiak. Az egyik legjobb kérdés ez lehet: „Tudnál mondani egy példát egy különösen stresszes munkahelyi helyzetre, és arra, hogyan kezelted azt?”

A legutóbbi főnököd mit mondana rólad?

Ez a kérdés sok jelölt számára kényelmetlen lehet, és arra késztetheti őket, hogy általános vagy homályos választ adjanak. Közben pedig a valódi készségeikbe, tapasztalataikba és eredményeikbe nem kapnak betekintést a munkáltatók. Az egyszerűbb módja az információgyűjtésnek, ha inkább referenciákat kérnek be az álláskeresőktől még a jelentkezési folyamat során.

Forrás: Indeed

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét