Kelet-Közép-Európa GDP-je 2030-ra éves szinten 146 milliárd euróval lenne magasabb, ha sikerülne felszámolni a diszkriminációt a munkaerőpiacon – áll a McKinsey tanácsadócég tanulmányában.
A diszkrimináció kiküszöbölése 8 százalékkal dobná meg a gazdasági növekedést a térségben – ez akkora érték, mint a szlovák és a horvát gazdaság együttes teljesítménye. A tanulmányban szereplő hét országban a lakosság 52, illetve a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 60 százalékát adják a nők – ennek ellenére a munkaerőpiacon csak 45 százalék az arányuk.
Három tényező, ami különösen nagy hatással lehetne a gazdasági teljesítményre
- a nőknek a mostaninál nagyobb részvétele a munkaerőpiacon
- a nők által teljesített fizetett munkaórák számának növekedése
- a nők erőteljesebb jelenléte a nagy termelékenységű ágazatokban
A McKinsey elemzése szerint főleg az egészségügyben, a szociális munka területén, a kis- és nagykereskedelemben, valamint a feldolgozóiparban várható a jövőben a munkaerő iránti kereslet növekedése, és mivel a nők közel fele dolgozik ezen szektorok valamelyikében a régióban, jó eséllyel pályázhatnának az itt keletkező új álláshelyek jelentős részére.
Több női vezető, jobb pénzügyi eredmény
Kétszáz régiós nagyvállalat adatait megvizsgálva kiderült, hogy azok a vállalatok, amelyekben a leginkább kiegyenlített volt a nők és a férfiak aránya a felsővezetésben, 26 százalékkal nagyobb eséllyel értek el átlag feletti nyereséget, mint azok, ahol a nemek aránya kiegyensúlyozatlanabb volt, vagy egyáltalán nem volt női vezető az igazgatósági tagok között.
Amit tenni lehet az ügyért
- konszenzusos intézkedések a nemek közötti különbségek felszámolására
- az elért eredmények mérése és kommunikálása
- vezetőképzés elősegítése
- mentorprogramok indítása nőknek
- több rugalmas munkavégzési lehetőség
- a férfiak gyermekgondozásra fordítható idejének növelése
- magas színvonalú és megfizethető gyermekgondozás elérhetőségének növelése
Fotó: Envato
Forrás: Világgazdaság
#diszkriminacio #munkaeropiac #gazdasag #kutatas #mckinsey