Köztudott, hogy a gyerekek is könnyen elkaphatják a koronavírust és habár legtöbbször szinte tünetmentesen átvészelik, előfordulhatnak súlyos szövődmények, valamint gyakran átadják a betegséget az idősebbeknek. A BioNTech, a Moderna és más gyártók ezért a legkisebbeknek szánt vakcinákon dolgoznak.
Ugyan a járvány kezdetén még úgy tűnt, hogy a koronavírus a gyerekekre gyakorlatilag veszélytelen, azóta már sok esetben fordult elő súlyos, néha sajnos fatális kimenetelű lefolyás is. A hosszútávú hatások pedig még gyakoribbak gyermekeknél, több mint 250 esetben jelentkezett már az az immunreakció, amely néhány héttel a fertőzés után akár életveszélyes is lehet rájuk nézve.
A nemrégiben közzétett nagy-britanniai adatok szerint a 11 és 16 év közötti serdülők 15 százaléka tartós fejfájásról, hirtelen tanulási zavarokról vagy a sportteljesítmény csökkenéséről panaszkodott öt héttel a betegség után. Egy olasz klinika tanulmányában szerepel, hogy a koronavírussal fertőzött gyermekek csaknem felének (43 százalékának) legalább egy olyan tünete volt, amely négy hónappal a fertőzés leküzdése után jelentkezett. Mindezek miatt a gyermekorvosok fontosnak tartják a gyermekek és serdülők minél korábbi beoltását – különösen a dél-afrikai, brit és brazil koronavírus-mutánsokkal szemben.
A BioNTech-Pfizer a következő hetekben sürgősségi jóváhagyást kér az Egyesült Államokban és az Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA) gyermekeknek szánt oltóanyagára. Az amerikai Moderna és az angol-svéd AstraZeneca gyógyszergyár pedig még gyorsabbak voltak, ezeket a vakcinákat már a legfiatalabb korosztály körében tesztelik. A Johnson & Johnson saját gyermekgyógyászati vizsgálatokat is tervez.
Forrás: https://www.tagesschau.de
#koronavirus #oltas #vakcina #gyogyszeripar