A krónikus alvászavar negatív hatással lehet a mindennapi teendőidre, egyebek között a munkavégzésedre is. Cikkünkben most megmutatjuk, mi történhet a karriereddel, ha nem alszod ki magad napról napra rendesen.
7-8 óra minimum
A Center of Disease Control and Prevention szerint a felnőtteknek minimum 7-8 órát kellene aludniuk éjszakánként. Azoknál, akik rendszeresen ennél jóval kevesebbet pihennek megnő a rák, a depresszió és egyéb krónikus betegségek, úgy mint a cukorbetegség vagy a szívbetegség kialakulásának a kockázata. A rossz alvás mentális fáradsághoz is vezethet, ami aztán befolyásolhatja az éberséget, hatással lehet a gondolkodásra, végső soron pedig megnehezítheti a mindennapi feladatok, köztük a munka elvégzését is. Wen-Jui Han, a NYU Silver School of Social Work professzorának tanulmánya szerint az éjszakai munkavégzés és a hektikus munkarend jelentős hatást gyakorolhat az egészségre. A kutatás során 7000, 22 és 50 év közötti amerikai munkarendjét és alvási szokásait vizsgálta meg, olyan emberekét, akik éjszakai műszakban és/vagy váltakozó munkarendben dolgoztak, ezáltal értelemszerűen kevesebbet aludtak. A tanulmány állítása szerint esetükben nagyobb valószínűséggel fordult elő rossz egészségügyi állapot és depresszió, mint azok körében, akik stabilabb időbeosztásban dolgoztak.
Eltérő munkarend
Az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerint 2019-ben az amerikai munkavállalók mintegy 16 százalékát foglalkoztatták a hagyományostól eltérő munkarendben, a kutatások pedig rámutattak, hogy az éjszakázás és a váltott műszakozás nagyban hozzájárulhat például a cukorbetegség kialakulásához. Tehát ebből jól látszik, hogy az alváshiány mennyire negatívan képes befolyásolni a teljesítményt, a termelékenységet és a karrier előrehaladását. Ráadásul a kialvatlanság munkahelyi baleseteket idézhet elő, az alkalmazott pedig hosszú távon kontraproduktívvá válhat. Ugyanakkor a kutatások arra is rávilágítottak, hogy a jobb alvás egyértelműen összefüggésbe hozható a jobb memóriával, általában pedig jobb munkavállalói elkötelezettséget eredményez.
Mi a megoldás?
Persze mindebből az következik, hogy akkor járna mindenki jól, ha kizárólag a nappali órákban dolgozna, de ez nyilván nem életszerű. Éppen ezért kiemelten lényeges, hogy az eltérő munkarendben dolgozók is próbáljanak meg kialakítani egyfajta alvást támogató rutint. Példának okán lényeges, hogy a hálószoba legyen hűvös, csendes és sötét, ez különösen fontos azok számára, akik éjszaka dolgoznak és gyakran alszanak emiatt napközben. Az elalvás előtti időszakban célszerű lehet már korlátozni a kék fény hatást. Tehát ilyenkor már inkább ne nyomkodd a telefonod, mert az általa kibocsátott kék fény megzavarhatja az elalvásért felelős melatonin termelését. Nyilván tisztában vagyunk vele, hogy éjszakázás vagy váltott műszakozás esetén nagyon nehéz, sőt szinte lehetetlen egy állandó rutin alvási kialakítása, de néhány trükk bevetésével talán megkönnyítheted a saját dolgot. Érdemes lehet meditációs technikákat elsajátítani, melyek segíthetnek csökkenteni a stresszt, amely végső soron pedig az elalvást, a pihentető alvást is támogatják.
Ha szeretnél alvást segítő tippeket olvasni, akkor tarts velünk, egy következő írásunkban mutatunk pár szuper trükköt!
Forrás: Indeed
Szerző: G.P.