blank

Közvetlenül a strasbourgi bírósághoz fordulhatnak az egészségügyi dolgozók

blank
blank

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán is indíthatnak eljárást azok a volt egészségügyi dolgozók, akiknek azért szűnt meg a jogviszonyuk, mert nem írták alá az egészségügyi szolgálati munkaszerződést – írja a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ.

Mintegy 5500 egészségügyi dolgozó jogviszonya szűnt meg idén március elsején, mert nem fogadták el az új egészségügyi szolgálati munkaszerződést. A korábbi szabályozáshoz képest kevesebb végkielégítésben részesültek, a felmentési vagy felmondási időre járó díjazást pedig egyáltalán nem kapták meg. A Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért közösen készített az érintettek számára alkotmánybírósági beadványt a végkielégítésekre vonatkozó jogsértő szabályozás miatt.

A szervezetek jogi álláspontja szerint a felmondási idővel kapcsolatban az Alkotmánybíróságtól nem várható hatékony jogorvoslat. Ennek oka, hogy a jogsértés úgynevezett mulasztásos alkotmánysértés miatt következett be, aminek megállapítását a magyar jogszabályok szerint nem indítványozhatja a panaszos. Ezért a felmentési időre járó fizetésüktől megfosztott dolgozóknak közvetlenül a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához érdemes fordulniuk.

Az ehhez szükséges mintakérelmet és kitöltési útmutatót a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ jogászai közösen készítették el. A kérelmet szeptember 1-ig kell kitöltve és aláírva postázni a strasbourgi bíróság számára.

Fotó: Envato

#egeszsegugy #vegkielegites #munkaszerzodes #strasbourg