nyugdíj, külföldi munkavállalás, külföldön dolgozó magyarok
nyugdíj, külföldi munkavállalás, külföldön dolgozó magyarok

Mi lesz a nyugdíjjal, ha külföldön is dolgoztunk?

blank
blank

H I R D E T É S

Több mint félmillió magyar dolgozik tartósan külföldön. A távollét egyik kiemelt oka a jövedelemszerzés. Miután rendeződött a munkaviszony, stabilizálódott az egzisztencia, előkerül a jövő kérdése: mi lesz a nyugdíjjal, ki, hol és hogyan számítja majd ki az időskori ellátás összegét annak, aki több uniós vagy más országban is nyugdíjjogosultságot szerzett? A Nyugdíjguru összeszedte az alapvető tudnivalókat.

Hónap kérdése: Te szereted a munkád?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Az EU országokban

Ha egy magyar több EU/EGT tagállamban rendelkezik biztosítási időtartammal, akkor minden országban jogosult a részarányos nyugdíjra. A szabályokat az EU szociális biztonsági koordinációs rendeletei határozzák meg.

Annak, aki több államban is nyugdíjjogosultságot szerzett, az összes érintett állammal kapcsolatos nyugdíjigényét elegendő annak az államnak a nyugdíjhatóságánál bejelenteni, ahol él. A különféle országokban összegyűjtött biztosítási időket a nyugdíjmegállapítás során figyelembe kell venni.

A biztosítási idő fontossága

blank

A nyugdíj összegének meghatározásakor figyelembe veszik egyrészt a biztosítási idő szerzése szerinti ország szabályait, valamint a második számítás során az adott országban szerzett biztosítási idő és az összes megszerzett biztosítási idő arányában állapítják meg a nyugdíj összegét. A két számítást követően a magasabb összegű nyugdíjat állapítják meg. A folyósítás az adott tagállamban érvényes szabályok szerint zajlik, de igényelhető a kifizetés egy más országban lévő lakóhelyre is.

A harmadik országokban eltöltött szolgálati időről…

Harmadik országban szerzett szolgálati idő elismerésére akkor van mód, ha az adott ország és Magyarország között létezik szociális biztonsági egyezmény.

Ilyen országok: Albánia, Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, India, Japán, Jugoszlávia (még hatályban Koszovó tekintetében), Kanada, (és külön: Québec), Dél-Korea, Moldova, Mongólia, Montenegro, Orosz Föderáció (hatályba lépés előtt), Szerbia, Szovjetunió (még hatályban Ukrajna tekintetében!), Törökország.

A harmadik országban szerzett szolgálati idő csak az ellátásra való jogosultság megállapításához vehető figyelembe, a nyugdíj összegét nem befolyásolhatja.

A helyes információk birtokában és a megfelelő lépések megtételével minimalizálhatjuk a nyugdíjjal kapcsolatos problémákat és biztosíthatjuk magunknak a méltó időskori életet, amire vágyunk. Ne feledjük, hogy a nyugdíj nem csupán a jövőbeli pénzügyi stabilitást jelenti, hanem lehetőséget ad a pihenésre, az utazásra és az élet örömeinek élvezetére.

H I R D E T É S