Mesterséges intelligencia
Mesterséges intelligencia

Szakmák, amiket nem helyettesíthet a mesterséges intelligencia

blank
blank

Ahogyan azt már korábban a KarrierTrend oldalán is megírtunk nehéz megjósolni, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésének köszönhetően mely foglalkozások tűnhetnek. Az azonban biztosnak tűnik, hogy van néhány szakma, amik teljes biztonságban vannak. Összeállításunkban most ezeket szedtük össze. 

Pszichológus 

A mentálhigiéné szolgáltatások nyújtása empátiát igényel, hiszen a másik ember érzelmeinek megértése és értelmezése nagyon fontos. Ezt a mesterséges intelligencia nagyon nehezen tudná megtenni, így a pszichológus szakma vélhetően még hosszú ideig biztonságban lesz. 

Tanár 

A tanítás megköveteli azt a képességet, hogy a pedagógus alkalmazkodni tudjon az egyes tanulók igényeihez. A tanároknak ráadásul feladatuk, hogy akár személyre szabott visszajelzéseket is adjanak a diákjaiknak, erre pedig a mesterséges intelligencia nem alkalmas. 

Szociális munkás 

A szociális munkások rendszerint rászoruló egyéneknek és közösségeknek segítenek, munkájuk során pedig nagyfokú empátiára és beletásra van szükségük. Ezen túlmenően sokszor összetett társadalmi kérdeseket is meg kell érteniük. Mivel a mesterséges intelligencia nem képes érzelmeket közvetíteni, ezért nagy eséllyel ez a szakmai is biztos lábakon áll majd a jövőben is. 

Ügyvéd 

Bár az AI feltehetően képes jogszabályokat értelmezni, ugyanakkor az ügyvédi szakmában elengedhetetlen az emberi jelenlét. Az ügyvédek kritikus gondolkodása, itélőképessége és hatékony kommunikájcú kulcsfontosságú lehet egy-egy ügy kapcsán, így feltehetően az ő munkájukat sem fogja felváltani a mesterséges intelligencia. 

Orvos 

Bár lehetett már arról hallani, hogy robot végzett el egy műtétet, de azért az orvosok valószínűleg a közeljövőben nem fognak eltűnni. A betegek ellátása során ugyanis lényeges, az emberi kontakt. A páciensek diagnosztizálásának és kezelésének képessége mindenképpen emberi feladat, amihez megfelelő ismeretekre, ítélőképességre és persze hatékony kommunikációs készségre van szükség. 

Forrás: CityMagazine
Kép forrása: Pixabay
Szerző: G.P.