női karrier, távmunka, dolgozó anya, kutatás
női karrier, távmunka, dolgozó anya, kutatás

A nők karrierjében segített a világjárvány

blank
blank

A pandémia óta a nők nagyobb számban tértek vissza a munkaerőpiacra, mint a férfiak – állapítja meg elemzésében az Insider. A cikk szerint azonban a távmunka nem várt csapdákat is rejteget a nők számára.

Hónap kérdése: Te szereted a munkád?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Amikor betört a világjárvány, a munkaerőpiaci helyzet menthetetlennek látszott a nők számára, hiszen a világjárvány főként azokban az ágazatokban okozott tömeges elbocsátásokat, ahol zömmel nők dolgoztak. A helyzetet pedig tetézte, hogy az iskolák és a bölcsődék bezárása gyakorlatilag lehetetlenné tette a kisgyermekes anyák számára, hogy megtartsák munkahelyüket. A Covid járvány idején nők milliói szorultak ki a munkaerőpiacról az USA-ban és 2021-re, amikor a gazdasági fellendülés beindult, már több mint egymillióan hiányoztak. A riasztó adatok miatt sokan kongatták meg a vészharangot és senki nem számított arra a pozitív fordulatra, ami bekövetkezett. Mára a nők rekordszámban tértek vissza a munkaerőpiacra, az év elejére a nők száma elérte a járvány előtti szintet. Ma a 25 és 54 év közötti nők 77,8%-a dolgozik az USA-ban, ami meghaladja a 2000-es csúcsot. 

A kisgyermekes anyukák tértek vissza dolgozni

Meglepő módon a legnagyobb növekedést a 30-as éveikben járó nőknél tapasztalták – abban a korban, amikor a felsőfokú végzettséggel rendelkező nők gyakran vállalnak gyermeket. A meglepő trendben kulcsszerepet játszott az is, hogy robbanásszerűen nőtt a távmunkában végezhető álláshelyek száma. A távmunka átalakította a munkaerőpiacot, az Insider elemzése szerint a 30-as éveikben járó nők körében a munkaerő-piaci részvétel az elmúlt negyedévben több mint egy százalékponttal magasabb volt, mint 2020 elején. Korábban a családalapítás és a gyermekvállalás korai szakaszában a nők több generációjának kellett elhagynia a munkáját, most viszont a távmunka elterjedése lehetővé tette, hogy a munkaerőpiacon maradjanak.

Újabb veszély fenyegeti a dolgozó nőket?

Ezeket a pozitív fejlemény azonban alááshatja az új trend, aminek nyomán az amerikai vállalatok arra próbálják rászorítani a dolgozóikat, hogy térjenek vissza az irodába. Az adatok ugyanis azt mutatják, hogy az elmúlt hónapokban csökkent a távmunkában és a hibrid munkavégzést kínáló álláshirdetések aránya az olyan álláskereső oldalakon, mint az Indeed. Az otthoni munkavégzés rugalmassága nélkül pedig sok gyermekes nő kényszerülhet arra, hogy feladja a munkáját. 

Az USA-ban tavaly a nők 41%-a dolgozott otthonról – szemben a férfiak mindössze 28%-ával. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor egy olyan kétszintű munkaerő jöhet létre, amelyben a nők otthonról dolgoznak alacsonyabb fizetésű, zsákutcába vezető pozíciókban, míg a férfiak az irodába járnak be a magasabb fizetésért vezető állásokba. 

Megoldás vagy zsákutca a távmunka?

A távmunka tehát jót tesz a nőknek, mert nagyobb számban tudnak dolgozni, de ugyanakkor rosszul is elsülhet a nők számára. Az Insider ezzel kapcsolatban a a Chicagói Egyetem közgazdászprofesszorát,  Marianne Bertrand-ot idézi, aki szerint ami növeli a nők munkaerő-piaci részvételét, nem biztos, hogy csökkenti a nemek közötti bérszakadékot. A közgazdász szerint nem keverendő össze a munkaerőpiacon való részvétel és a munkaerőpiaci siker.

Az Insider cikke rávilágít arra, hogy a vállalatoknak olyan vezetőket kellene képeznie, akik hatékonyabban tudják felügyelni a távmunkában dolgozókat és ki kellene dolgozniuk egy olyan rendszert, amelyben a távmunkában dolgozók ugyanolyan előrelépési lehetőségeket kapnak, mint az irodában dolgozók. Ahhoz azonban még több időre van szükség a mind a társadalomnak, mind pedig a gazdaságnak, hogy a távmunkát ne mellékvágánynak, hanem előrelépésnek tekintsék.

Szerző: K.T.
Fotó: Envato