Generációs
Generációs

Generációs különbségek kezelése a munkahelyen: Z vagy boomerek?

A munkahelyek életkor szerint igen nagy szórást mutathatnak. A nyugdíjazás közelében járó dolgozók nemcsak mást tudnak, mint a fiatalabb nemzedékek tagjai, de máshogy nőttek fel. Mindez konfliktusforrás lehet, azonban egymásra jó hatással is lehetnek.

A több generáció együttműködését a munkahelyek saját előnyeikre is fordíthatják, de számos kihívást át kell hidalni ahhoz. A Z generáció és a Baby boomerek közötti különbségek kezelése kulcsfontosságú a harmonikus munkakörnyezet kialakításához, a hatékony és gördülékeny munkavégzéshez.

Mit adnak a boomerek?

A Baby boomerek (1946-1964 között születettek) komoly és mélyreható iparági ismeretekkel rendelkeznek és hosszú távban gondolkodnak a munka terén. Tudásukat szívesen ruházzák rá a fiatalabbakra, hiszen lojálisak és elkötelezettek, ezért számukra egyértelmű, hogy mindez szükséges az intézmény jó működéséhez. Számukra még fontos a személyes elismerés és a személyes kommunikáció hívei.

Mit hoz a Z?

Az 1997 és 2012 között születettek idősebbjei már javában munkába álltak és hozták magukkal a friss, új szemléletet. Ők már beleszülettek a digitális világba, így nem jelent számukra kihívást a technológia. Ennek a generációnak már az a szimpatikus, ha a munkavégzés hibrid formáját és a rugalmas munkavégzést választhatják. Szükségük van a folyamatos fejlődési lehetőségre és a gyors visszacsatolásokra is. Nemcsak a karrier és a pénz érdekli őket, hanem az is, hogy legyen saját életük. Vagyis a munka és a magánélet egyensúlyban tartásása legalább annyira fontos.

Többgenerációs munkahely a gyakorlatban

Nem lehetetlen, sőt, de komoly odafigyelést és rugalmasságot igényel vezetési szinten az, hogy minden nemzedék erősségeit érvényesíteni lehessen. Mindezt úgy, hogy az a másik elnyomásával, mellőzésével ne járjon. A Gallup kutatása szerint azok a szervezetek, amelyek élnek a több generáció alkalmazásával, azok nemcsak negatívumokban részesülnek, hanem fokozhatják dolgozóik elköteleződését azzal, hogy be- és elfogadó munkakörnyezetet teremtenek és értékelik a különböző nézőpontokat. Nézzük, hogy mi szükséges ehhez?

Mentorprogramok

Olyan mentorprogramokra van szükség, ahol a boomerek megoszthatják tapasztalataikat a fiatalabbakkal, ugyanakkor nem zárkóznak el attól sem, hogy a fiatalabbak technológiai ismereteit befogadják. Ez elősegíti a kölcsönös tanulást és a generációk közötti megértést.

Rugalmas munkarendek

Érdemes lehetővé tenni a hibrid munkavégzési lehetőséget annak érdekében, hogy vonzóbb legyen a fiatalabbak számára és akár az idősebbek is megismerjék azt. Ez növelheti az elégedettséget és a termelékenységet.

Vegyes csapatok

Érdemes kialakítani olyan csapatokat, amelyekben a különböző generációk tagjai dolgozhatnak együtt és így kihasználhatják a többféle nézőpont és tapasztalat előnyeit.

Nyílt kommunikáció és visszajelzés

Kezdeményezni és erősíteni kell a nyílt párbeszédet és a rendszeres visszajelzést. Ez azért nagyon fontos, hogy mindenki érezze, a véleménye számít.

Egyéni elismerés

Vezetőként hangsúlyt kell kapnia annak, hogy olyan elismerési rendszert alakítsanak ki, amely az idősebb és a fiatalabb nemzedékek értékekeit is észreveszi és elismeri.

A generációs sokszínűség előnyei

Ha több nemzedék tud hatékonyan együtt dolgozni, az jót tesz az innovációnak is, mert a különböző nézőpontok elősegítik az új ötletek és megoldások kialakítását.

Az idősebb és fiatalabb munkavállalók közötti tudáscsere gazdagítja a vállalatot, valamint azt is megtaníthatja, hogyan kell együtt dolgozni. Ez az alkalmazkodóképesség pedig hozzájárul a szervezet rugalmasságához is.

A generációs sokszínűség így az ügyfelekkel való kapcsolattartásban is segíthet, ugyanis a más-más korosztály különböző módon reagálhat a fellépő problémákra.

A generációs különbségekre lehet problémaként és negatívumként tekinteni, ám a jól működtetett vegyes korosztályú alkalmazottak sokat tanulhatnak egymástól. A tudatos vezetés és a nyitott kommunikáció kulcsfontosságú a többgenerációs csapatok hatékony működéséhez.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels