Hibrid munkavégzés
Hibrid munkavégzés

Így válhat hatékonnyá a hibrid munkarend

blank
blank

Egyre több a hibrid pozíció, ám az otthoni munkavégzés nem való mindenkinek. A járvány utáni időben ugyanúgy trendi maradt, de hogyan válhat hatékonnyá is?

Amikor ránk szakadt a koronavírus-járvány, nem volt döntésünk a munkavégzés módját illetően. Szerencsés volt az, aki nem vesztette el a munkahelyét. Sokak számára az otthona falai jelentették az irodáját is. A home office munkavégzés azóta is fennmaradt és ennek köszönhetően a hibrid munkarend ma is keresett, vágyott. Vonzó, hiszen megspórolhatjuk a bejárással járó tortúrákat (készülődés, utazás), a pénztárcának is barátibb megoldás, ugyanakkor nem való mindenkinek.

A járvány idején számos kutatás tárta fel, hogy az otthoni munkavégzés mennyire volt hatékony vagy sem. Az egyik tanulmány arra mutatott rá, hogy a munkavállalók életében a család és munka összeegyeztetése terén nagyobb konfliktusok robbantak ki. Sokakra a társadalmi elszigeteltség is negatívan hatott. Azonban az önállóság és az önvezetés hozzájárult a termelékenységhez. Több cég esetében romlott a teljesítmény. A home office munkarend ellen működött az is, hogy a vezetők nem láttak rá dolgozóik távoli munkavégzésére. A teljes home office ennek köszönhetően csak kevés helyen maradhatott meg.

Köztes megoldás

Ám, hogy a kecske is jól lakjon és a káposztából is maradjon, a hibrid munkarend még jól működhet és több helyen alkalmazzák is. Ezzel a munkavállalónak nemcsak bizalmat szavaznak és elhiszik a vezetők, hogy otthon is a munkára fordítja az idejét, de a cég is spórolhat. Ez akkor lehet eredményes, ha egyes pontokat betartanak mind a munkaadók, mind pedig a munkavállalók.

Mi állhat a hibrid munkavégzés hatékonysága mögött?

Szabályok

A hibrid munkarend előnnyel járhat, de csak akkor, ha mindkét oldalról betartják azokat. Ehhez az szükséges, hogy a munkaadó konkrét szabályokat fogalmazzon meg és az irányelvek is legyenek egyértelműek. Ha ez tiszta, akkor a dolgozók ez alapján tudják, hogy mire számíthatnak, mit kell teljesíteniük.

A bizalomról már volt szó, anélkül ez a munkaforma nem működhet igazán. A munkaadónak hinnie kell abban, hogy az alkalmazottak képesek a rájuk bízott feladatot az iroda falain túl is tisztességgel elvégezni. Ugyanakkor ez a rugalmasság kell munkavállalói részről is. A home office munka nagyobb tudatosságot igényel, hiszen a szabadság érzése elterelheti a figyelmet a munkáról. Ezért lehet eredményesebb a teljesítményalapú bérezés.

Kommunikáció

Az otthoni munkavégzés csak akkor lehetséges, ha azt megfelelő technológia is támogatja. Ehhez szükséges lehet a számítástechnikai eszközökön kívül a felhőalapú megoldások biztosítására. A dokumentumok és adatok így hozzáférhetővé válnak bárhonnan is akarja a dolgozó elérni. A home office nem jelenti azt, hogy ha nincs a dolgozó az irodában, akkor nem is kommunikál a vezetőkkel, a munkatársakkal. Szükség van olyan kommunikációs platformokra, ahol ez hibátlanul tud működni akkor is, ha épp otthonról végzi a munkát. Azt is szükséges szabályozni, hogy mikor és milyen csatornán kell a meetingeket lebonyolítani. Nem árt, ha rendszeresen tartanak csoportmegbeszéléseket, hogy az összetartás megmaradhasson. Sőt, arra is szükség lehet, hogy egy hozzáértő azonnali távsegítséget tudjon nyújtani a technikai problémák esetén.

Személyes érintkezés

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a személyes találkozást semmi sem helyettesíti. A virtuálisan folytatott beszélgetések mellett érdemes az irodai napokon is személyes beszélgetéseket tartani. A csapatépítő alkalmak remekül összekovácsolhatják a munkaközösséget.

Fizikai és lelki jóllét

Habár a vállalat és a dolgozó számára is számos előnnyel járhat a hibrid munkarend, mégis fennáll az elszigetelődés veszélye. Szükséges, hogy a vállalat támogassa dolgozója mentális (coaching, tanácsadás) és fizikai egészségét (különböző sportlehetőségek biztosítása), valamint a munka-magánélet közti egyensúly fenntartását.

Fejlődés lehetősége

A hibrid munkavégzés esetén talán sokkal jelentősebb a visszajelzés küldése. Tisztán kell látniuk a dolgozóknak, hogyan végzik munkájukat, hogy erősödni, fejlődni tudjanak vagy hogy motivációt kapjanak.

Elhanyagolhatatlan a képzések biztosítása, amely növeli a versenyképességet, a lojalitást és persze az egyéni fejlődést.

A járványhelyzet normalizálódása óta ugyan a legtöbben visszatértek az eredeti munkakörnyezetükbe, de a hibrid munkaforma kétségtelenül jelen van. Nagyon úgy tűnik, hogy a jövőben maradni is fog. Ezért fontos, hogy az jól működő rendszerré alakuljon.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels