iroda, növények, irodai növények, szobanövények
iroda, növények, irodai növények, szobanövények

Így vihetsz életet az irodába minimális idő- és energiaráfordítással

blank
blank

Rohanó világot élünk és semmire sincs időnk. A bölcsek azonban azt állítják, hogy mindig arra van időnk, amire szánunk. Ha a virágok nem túlzottan érdekelnek, de nem vonod kétségbe, hogy egy helyiség jobban mutat zöld növényekkel, akkor már rossz ember nem lehetsz.

Ám a munkahely – hacsak nem kertész vagy – nem a virágok gondozásáról, tutujgatásáról szól. Mégis a legsivárabb iroda is egészen mást mutat, ha van benne élet rajtad kívül is. Igaz, hogy gondozás nélkül ezek az élőlények is elpusztulnak, de most olyan fajtákról fogok írni, amelyek bírják a strapát és csekély gondozási szándék mellett is egész jól elboldogulnak (majdnem maguktól is).

Mielőtt rátérnék, megpróbállak meggyőzni arról, hogy miért is szükséges az irodába élő (és nem mű) növény.

A növények varázsa a munkahelyen

Az irodai környezet lehet a második otthonunk, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen környezetben töltjük. Különösen igaz ez, ha nagyvárosi betonrengetegben van ez az iroda. 

A négy fal között töltött idő rávilágíthat arra, hogy a növényekre nagy szükségünk van. A zöld növények nemcsak dekoratívak, javítják a munkaterület esztétikumát, de emellett számos pozitív hatást gyakorolnak az irodai légkörre és az ott dolgozókra: 

  • frissítik a levegőt,
  • csökkentik a légszennyezést,
  • csökkentik a stresszt,
  • javítják a hangulatot,
  • növelik a produktivitást.

A zöldebb iroda nem csupán trend, hanem a növények a dolgozók jólétének és a munkahelyi teljesítménynek is kulcsfontosságú elemei lehetnek. 

Ha nem lenne elég meggyőző, összegyűjtöttem 5 olyan szobanövényt, amelyeket, ha az irodában elhelyezel, akkor jobban fogod érezni magadat és ez kihathat a munkádra. Ne aggódj, tényleg olyan növényekkel készültem, amelyek bírják a te (nem)gondoskodásodat, jól alkalmazkodnak az irodai környezethez és még mutatósak is.

5 kevés gondozást igénylő irodai növény

  1. Aloe vera: a sebek kezelésére, égési sérülésre is jótékonyan ható növény emellett még nem is túl igényes, ráadásul vagány a megjelenése. Annyit azért érdemes tudni róla, ha tovább szeretnéd életben tartani, akkor szereti a napos és meleg helyeket, de utálja a huzatot és a túl sok vizet.
  2. Vitorlavirág: habár nem túl igényes növényről van szó, ez a fajta kicsit jobban kedveli a vizet. Tehát, ha szeretnéd látni a névadó, vitorla szerű virágait, akkor tessék néhány naponta locsolni. Az igénytelenséget inkább az elhelyezésére kell érteni, mert akár a sötétebb irodában is eléldegél.
  3. Anyósnyelv: nevezik még szanzavérának is, lehet hallottad már felmenőidtől ezt a kifejezést. Nos, az anyósnyelv igazán letisztult formával bíró növény. Annyira egyszerű, hogy épp ez benne a jó, mert mégis magára vonzza a tekintetet. Annyira toleráns növényről van szó, hogy majdnem az alkalmazkodik hozzád, azaz a gondoskodásodhoz. 
  4. Mexikói bambuszpálma: ha nagyobb az iroda belmagassága és/vagy mérete, ezért egy nagyobb növénnyel szeretnéd a természetes dekorációt megvalósítani, akkor a bambuszpálma erre tökéletes. Az akár másfél méteresre is megnővő pálma igazán mutatós és elvan a félárnyékos helyen is. Mindegy neki, csak huzat ne érje, mert arra érzékeny. Elviseli a központi fűtést és a sötétebb helyiségben is jól elvan. Nyáron is beéri kevesebb vízzel, de télen ez még inkább igaz rá.
  5. Sárkányfa: a dracéna elnevezés is ismerősen csenghet. Szintén egy termetes növénnyé cseperedhet. Persze ehhez időre van szükség, akárcsak a bambuszpálma esetében, de akár 2 méteresre is megnő. Ha tovább életben szeretnéd tartani, akkor tűző napfénynek ne tedd ki, de amúgy a félárnyékos, fűtött helyiségben is eléldegél. Öntözni t azért kell, de csak arra kell ügyelned, hogy a földje ne legyen sivatag. Vagyis nem túl vízigényes, télen ez fokozottan igaz rá.

Ezek a növények ideálisak az irodákba, mert ellenállóak (igen, még neked is) és könnyen gondozhatók. 

Rónai Márta