disney, siker, sikertörténet, disney-birodalom
disney, siker, sikertörténet, disney-birodalom

„Minden baj erősebbé tett” – A Disney-birodalom sikertörténete 

blank
blank

H I R D E T É S

A világ legismertebb média- és szórakoztatóipari vállalata idén 100 éves és még mindig nem akar megöregedni, folyamatosan termeli a sikert és a pénzt. Jelenleg a vállalatcsoport piaci tőkeértéke mintegy 165 milliárd dollár. Cikkünkben annak jártunk utána, hogy hogyan is indult ez a hihetetlen történet, ami Walt Disney agyából pattant ki?

Walt Disney producer, rendező, rajzfilmrendező és animációs rajzoló volt. A 20. század egyik legkreatívabb embereként ismerjük, és ő az akinek pályafutása során a legtöbb Oscar-jelölés és Oscar-díj jutott. Összesen 22 Oscar-díjat zsebelt be és 59-szer jelölték, ami elképesztő adat a filmes szakmában.. Walt 1923-ban alapított saját céget bátyja, Roy Disney segítségével Disney Brothers Cartoon Studio néven, ekkor indult útjára ez a meseszerű történet. 

Keserves kezdetek

1923-ban a Disney fivérek stúdiója megkötötte első szerződését, eladták az Alíz Rajzfilmországban című filmjüket a Winkler Company-nak. Az ebből származó pénz lehetővé tette számukra, hogy irodát nyissanak Hollywood belvárosában. 1927-ben megszüntették az Alíz sorozatot, és Walt Disney egy új karaktert készített, megszületett Oswald, a szerencsés nyúl. A film nagy sikert aratott, és a Universal Studios az Egyesült Államok minden államában bemutatta, csakhogy ez nem sok pénzt jelentett Disney-nek, a haszon nagy részét Winklerék fölözték le. A Disney fivérek stúdiója 1928 februárjában fel is bontotta a szerződését a Winkler céggel és a szerzői jogok körüli vita bíróságon végződött. A bíróság Disney ellen döntött, Oswald nyuszi így a Winkler céghez került. Az üzlet teljesen összeomlott, rajzolói is elhagyták Walt Disneyt.

Új ötlettel állt fel a padlóról

A padlóról Walt úgy állt fel, hogy új karaktert hozott létre, így született meg Mickey egér. Két epizódot készítettek a főszereplésével, de Walt nem tudta eladni a rajzfilmeket. Ezután tovább próbálkozott, a némafilmek korszakában elkészítették a Mickey egér rajzfilm harmadik részét szinkronizált hanggal, így lett végül népszerű az emberek körében. Ezután készült el a Mickey egér rajzfilmsorozat. Szintén egy újdonsággal, egy színes animációval 1933-ban elnyerte az év legjobb rajzfilmjének járó Oscar-díjat is. Ezt követően az 1930-as évek végéig minden évben elnyerte az Oscar díjat egy Disney-animáció. Később rájöttek arra is, hogy a Disney-karakterek révén rengeteg pénzt lehet keresni a filmek világán kívül is. Először jöttek a Mickey egeres ceruzák, utána a tányéroktól és a fogkefék, végül már Mickey egeres rádiókat is forgalmaztak. Az első Mickey egér képregényt 1930-ban adták ki.

Megszületett az első egész estés rajzfilm

1934-ben Walt Disney egy egész estés animációs filmet akart készíteni Hófehérke és a hét törpe címmel. A film elkészítése 3 évig tartott, 1937 karácsonyára készült el, és az emberek nagy szeretettel fogadták. A Hófehérke az akkori idők legsikeresebb filmje lett. A film világsikere után Walt Disney rájött, hogy egész estés nagyfilmek gyártásával kell foglalkoznia. Újabb projekteken dolgoztak, de a második világháború elsöpört mindent.

A világégésben a Walt Disney Company elvesztette európai és külföldi piacait, így például egy olyan mestermű, mint a Pinokkió sem tudott nyereséges lenni a beszűkült piacon. A háború alatt a cég csökkentette a gyártási költségeket, a Dumbo (1941) animációs filmet is alacsonyabb költséggel gyártottá le. Az 1950-es év hozott újra nagyobb üzleti sikert,  a “Kincses sziget” című – nem animációs – játékfilm és a Hamupipőke animációs klasszikus óriási bevételt hozott. A háborús stagnálás korszaka véget ért. Berobbant az USA-ba a tömegtelevíziózás korszaka is, ami hatalmas üzleti lehetőségeket jelentett a Disney-nek, azonban ez sem volt elég Walt-nak. 

Disneyland és Disney World

A cég választott egy másik területet, hogy sikeres legyen, ezek lettek a Disneyland „álomparkok”, ahol a gyerekek láthatják az álmaikat a valóságban. Az első Disneyland-et 1955-ben Kaliforniában nyitotta meg Ronald Reagan, az Egyesült Államok későbbi elnöke. A Disneylandet az különbözteti meg a többi vidámparktól, hogy olyan, mint a filmstúdiók kulisszái.  Walt Disney 1966-ban hunyt el, így már nem élhette meg a cége legnagyobb sikereit. A Disney World 1971-ben nyitott meg és máig él és virul, évente 52 millióan keresik fel. 

Azok a 90-es évek..

A 100 éves cég történetének eddigi legsikeresebb évtizede az 1990-es évek. Ekkor született meg A kis hableány, és a Szépség és a szörnyeteg, az Aladdin és Az oroszlánkirály, ez utóbbi rajzfilm az Egyesült Államokban 312 millió, világszerte pedig 783 millió dollárt hozott a cégnek. A Tarzan című rajzfilm 1999-ben készült el, a világ első, teljes egészében számítógéppel alkotott animációja, a Toy Story 1994-ben jelent meg a Pixarral együttműködve. 2019-ben belefogtak az on demand szolgáltatásba is, hogy versenyre keljenek a Netflix-el vagy a HBO Max-el, a Disney + 2022-ben debütált Magyarországon.

A csapás ami eltalál, a legjobb dolog lehet..

Ha Walt Disney feladja a küzdelmet, amikor az 1920-as évek végén összeomlott az üzlet, mert Winkler elvette tőle Oswald nyuszi jogait, és az összes animátora elhagyta őt, ma nem létezne a világ legnagyobb médiabirodalma. Walt azonban soha nem adta fel, tovább próbálkozott és új ötleteket próbált ki. “Minden baj, minden akadály és minden szerencsétlenség, ami az életben történt velem, erősebbé tett. Amikor egy probléma történik veled, abban a pillanatban talán fel sem fogod, hogy az a csapás, ami eltalál, a legjobb dolog lehet, ami a világon történt veled.” – mondta később üzleti sikerei csúcsán.

K.T.

H I R D E T É S