Számos szakmát fenyeget a kihalás veszélye, többek között a gyorséttermi dolgozók, pénztárosok, raktárosok, könyvelők és a futárok is aggódhatnak a jövőjük miatt. Sorra vettük azokat a munkákat, amikre valószínűleg már nem lesz szükség 2030 után..
A médiában folyamatosan láthatunk olyan filmeket, vagy olvashatunk olyan történeteket, amik az emberi munkaerő közelgő összeomlásáról szólnak. Jönnek a robotok, és elveszik a munkánkat. Vagy a mesterséges intelligencia önállósítja magát, és már nem lesz szüksége a „haszontalan” emberekre. Ezek a teóriák a távolabbi jövőről szólnak, azonban számos foglalkozás van már ma is, ahol kézzel fogható a kihalás veszélye.
Áruházi pénztárosok
Jelenleg még nagyon sok álláshirdetéssel találkozhatunk ezen a területen és az átlagfizetéshez képest jó bérezést kínálnak az áruházak, azonban már ma is találkozhatunk olyan hipermarketekkel, ahol kizárólag önkiszolgáló kasszákkal találkozhatunk. Nem utópia tehát azt mondani, hogy drasztikusan lecsökken a költséges emberi munkaerő alkalmazása ezen a területen és várhatóan 2030-tól már nem találkozhatunk a klasszikus áruházi pénztárosokkal.
Gyorséttermi munkatárs
A gyorséttermek nem szégyenlősek, ha arról van szó, hogy kiszorítsák az emberi munkaerőt. Tavaly év végén már jött a hír, hogy a Magyarországon is a legnépszerűbb gyorsétteremlánc az USA-ban egy olyan éttermet indított el, ami drasztikusan különbözik a cég jelenlegi éttermeitől, mivel egyetlen ember sem található a vendégtérben vagy a kiszolgálópultban. Ez a texasi étterem teljesen automatizált, működtetése robotokkal történik, ami nem sok jót ígér a gyorséttermi dolgozóknak, még akkor sem, ha jelenleg nálunk még csak a rendelés zajlik terminálokon keresztül.
Futárok és taxisok
Míg a fenti két példa elég egyértelműnek látszik, a futároknak és a taxisoknak ma még talán nem kell annyira aggódnia, mint a pénztárosoknak, vagy a gyorséttermi dolgozóknak. Ugyan számos cikk született arról, hogy a csomagkézbesítést hamarosan drónok és sofőr nélküli autók végezhetik, ennek technológiája és költségei egyelőre tovább halaszthatják az átállást. Az Amazon már jó ideje teszteli a kézbesítő drónokat és sofőr nélküli autók is több éve közlekednek már tesztüzemben, amikről azt várják, hogy felváltják majd a taxisofőröket. Ugyanakkor ha meg is történik majd ez az átállás, akkor is szükség lesz emberi munkaerőre, például kézbesítő diszpécserekre, vagy olyan mérnökökre, informatikusokra, akik a forgalomfigyelő rendszereket felügyelik és működtetik.
Légiforgalmi irányítók és pilóták
Szintén ehhez a témához kapcsolódik az a jóslat, hogy a drónok és más pilóta nélküli hordozók a globális repülőgép-flotta részévé válnak. A mesterséges intelligencia olyan információkat kutat és gyűjt, mint például az időjárás és a repülési útvonalak, így a hagyományos pilóták helyébe léphet. A próbaterep, mint számos más technológia esetében, itt is a hadsereg: az USA tengerészgyalogsága már használt drónozott teherhelikoptereket például Afganisztánban is.
Könyvelők és könyvvizsgálók
Egyes jóslatok szerint 2030-ra már nem lesz szükség könyvelőkre és könyvvizsgálókra. Az online számlázás és adatszolgáltatás korában a bevallások elkészítésére és benyújtására ma már számos szoftver áll rendelkezésre, amely az alapadatokból mindent kiszámol és elkészít a hatályos jogszabályoknak megfelelően. A mesterséges intelligenciát alkalmazó szoftverek pedig már képesek az adatok elemzésére és különböző adatforrások integrálásával írásos jelentések készítésére.
Az minden estere biztosnak tűnik, hogy a robotizáció megállíthatatlanul halad előre és alakítja át a munka világát, azt a munka fogalmat, amit ma ismerünk. Korábbi cikkünkben már rámutattunk arra az előrejelzésre, hogy a robotok 2025-re ugyanannyi időt töltenek majd munkával, mind a föld összes embere és idéztünk abból a felmérésből is, amely szerint a cégek 43%-a további automatizálást tervez bevezetni, miközben csökkenti a munkaerő-állományát.
Szerző: K.T.