túlmunka, kiégés, mentális egészség, munka, karrier, burnout szindróma
túlmunka, kiégés, mentális egészség, munka, karrier, burnout szindróma

Halálosan veszélyes lehet a túlmunka 

blank
blank

Azt bizonyára te is tudod, hogy a túl sok munka bizonyos esetekben negatív hatással lehet az egészségre, mind fizikai, mind pedig mentális értelemben, sőt a családdal és a barátokkal való kapcsolatokat is alááshatja. Azt viszont fogadjunk, hogy te sem gondoltad volna, hogy a brutálisan sok túlmunka akár halálosan veszélyes is lehet. 

Mi az a túlmunka? 

A Journal of Occupational Health Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a munkamániások, munkafüggők hangulata átlagosan rosszabb, mint másoké, még akkor is, ha alapjáraton szeretik azt, amit csinálnak. Persze jogosan merülhet fel, mit értünk munkamánia alatt: nos, minden embernek szüksége van egy rendszerre, rutinra, aminek része a napi munkavégzés is. Viszont nagyon fontos, hogy legyen a munkán túl is élet, hiszen lássuk be nem lehet 24 órából 20-at ledolgozni úgy, hogy az hosszú távon ne bosszulja meg magát akár egészségi, akár szociális szempontból. A kutatás koordinátora, Cristian Balducci, a Bolognai Egyetem Rimini Campus Életminőség Tanulmányok Tanszékének professzora elmondta, a munkamániások jelentősen többet stresszelnek, ez pedig magyarázat lehet arra, hogy ezek az emberek miért tapasztalnak nagyobb arányban kiégést. A legdurvább, hogy esetükben a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata is sokkal nagyobb. 

Honnan tudhatod, hogy munkamániás vagy? 

A munkamániások általában kényszeresen dolgoznak. Megszállottságuk a munka iránt pedig negatív hatással van, mind a fizikai, mind a mentális egészségükre, valamint nem kizárt, hogy elszigetelődnek a barátaiktól, családtagjaiktól. Számos tanulmány szerint a munkamániások hajlamosak lehetnek nagyon negatív érzelmeket megélni, úgy mint szorongás vagy éppen bűntudat, ha mondjuk valamiért nem tudnak annyira keményen dolgozni, mint amennyire szeretnének. 

A kutatás 

A Balducci által koordinált kutatás során 139 személyt kérdeztek, akik többnyire teljes munkaidőben, irodában dolgoztak. Először pszichológiai teszteket végeztek, hogy meghatározzák, a résztvevők mennyire munkamániások, majd a hangulatukat és a munkaterhelésről alkotott felfogásukat vizsgálták. Ennek érdekében az alanyok telefonjaira feltelepítettek egy alkalmazást, ami három munkanapon – hétfőn, szerdán és pénteken -, nagyjából 90 percenként, reggel 9 és este 6 között kérdőíveket küldött ki nekik. Az így összegyűjtött adatok alapján pedig megállapították, hogy a munkafüggők hangulata átlagosan rosszabb, mint azoké, akik nem mániákusok e tekintetben. A kutatás célja egyebek között az volt, hogy megdőljön az elmélet, miszerint a munkamániás emberek jobban élvezik a munkát, mint mások. Úgy tűnik ez valóban nem állja meg a helyét, az eredmények szerint ugyanis a kezdeti eufória helyét hamar negatív érzelmek váltják fel. A tanulmány azt is megállapította, hogy a nemek között van némi eltérés: a munkafüggőség és a rossz hangulat közti kapcsolat valójában a nők esetében volt markánsabb. A szerzők szerint ennek az az oka, hogy a nőknek sokszor még a nemi elvárásokból fakadó nyomást is el kell viselniük.

Veszélyes lehet 

A tanulmány eredményei tehát próbálnak rávilágítani a veszélyekre, ugyanis a túlmunka akár halált is okozhat. A kutatás szerzői arra próbálják meg felhívni a figyelmet, hogy a munkaadók felelőssége is hatalmas, nekik ugyanis tisztában kell lenniük azzal, hogy például nem bíznak rá senkire munkaidőn túli tevékenyéget vagy éppen hétvégi munkavégzést. Fontos, hogy olyan munkakörnyezetben dolgozzon a munkavállaló, ami ellenzi a túlzott és diszfunkcionális munkát, továbbá elősegíti a munka és magánélet közti egyensúly megteremtését. Ha úgy érzed, te magad is veszélyeztetett vagy a témában, gyakran átesel a ló túloldalára, akkor próbálj meg változtatni, átszervezéssel megoldani, hogy a napod jelentős részét ne kizárólag a munka tegye ki. Ez testi és szellemi egészséged érdeke is. Persze tudjuk, hogy ez nem könnyű, de ha már felismered, hogy baj van, az egy első lépés annak irányába, hogy megreformáld a mindennapjaid. 

Szerző: G.P.