Ausztria, kulfoldi munka, külföldi munka, kulfoldi munkak, Ausztriában
Ausztria, kulfoldi munka, külföldi munka, kulfoldi munkak, Ausztriában

Ausztria legkeresettebb szakmái

blank
blank

Ausztriában minden harmadik munkaadónak nehézséget okoz az üres álláshelyek betöltése. A legtöbb álláshirdetésben szakmunkásokat keresnek a gyártás területére, az építőiparba vagy valamilyen műszaki területre, jelenleg mintegy 48 ezer ilyen hirdetést találni. Szinten 40 ezer fölött van az üres álláshelyek száma a pénzügy és számvitel területén is.

A szakmunkások és pénzügy, számvitel területén dolgozókon kívül nagyon hasít az IT is, itt is átlagban 40 ezer felett van tartósan a betöltetlen álláshelyek száma. Ezt követi a szálloda és vendéglátóipar közel 39 000 álláshirdetéssel és az értékesítés 38 000 üres álláshellyel. 

Ausztriában minden harmadik munkaadónak nehézséget okoz az üres álláshelyek betöltése vagy azért, mert a jelentkezők nem rendelkeznek megfelelő szakértelemmel, vagy azért, mert túl kevesen jelentkeznek az állásokra. Sok munkáltató ezért a meglévő alkalmazottak képzésével és fejlesztésével próbálja megoldani a munkaerőhiányt. Ez derült ki a ManpowerGroup által világszerte végzett tanulmányból. Az osztrák vállalatok különösen nehezen találnak képzett munkaerőt az alábbi tíz munkakörre, köztük vannak a segédmunkások, egészségügyben dolgozók és a sofőrök is.

De hiányoznak az osztrák munkaerőpiacról például az orvosok és az ápolók is. A Bécsi Orvosi Kamara közleménye arra figyelmeztet, hogy a következő 10 évben csak Bécsben 4000 orvos hiányozhat az egészségügyi rendszerből. A miénkhez hasonlóan az orsztrák orvostársadalom is vészesen idősödik, a körzeti orvosaik 60 százaléka a következő tíz évben eléri a törvényes nyugdíjkorhatárt.

Ugyanakkor nem csak a magasan képzett álláshelyek betöltésénél van munkaerőhiány, szintén keresettek például a fizikai, betanított, és segédmunkát végző emberekből. Ahogy a fenti, álláshirdetések számát összegző statisztikából is kiderül, hiány van a vendéglátóiparban is, sokan keresnek éttermi és szállodai dolgozókat, elsősorban az alacsonyan fizetett és nem túl magas presztízsű munkákra. Ennek oka természetesen az, hogy csak kevés osztrák hajlandó ilyen munkát vállalni. 

Az osztrák munkaerőpiacon keresettek a műszaki technikusok is. A magasabb szintű műszaki szaktudás különböző területeken keresett, például az orvosi műszerek gyártása vagy az elektrotechnika területén. Szintén nagy szükség van sofőrökre, az osztrák vállalatok elsősorban tehergépkocsi- és nehéz teherszállító járművezetőket, valamint kézbesítő sofőröket keresnek.

Még mindig keresettek az asszisztensek és irodai alkalmazottak, legyen szó iskoláról, ügyvédi irodáról vagy ipari vállalatokról, minden vállalkozás, minden vállalat a szorgalmas irodai alkalmazottakra van utalva, akik lelkiismeretesen végzik az adminisztratív és szervezési munkákat. Természetesen ehhez magas szintű német nyelvtudás kell.

Az álláshirdetések számánál már szóba került az értékesítés, a kiskereskedelemben dolgozó eladóktől kezdve a tápláléklánc csúcsán lévő az értékesítési vezetőkig minden szinten keresettek a jó sales-esek.  A legkeresettebbek ugyanakkor továbbra is a szakmunkások és a képzett mesteremberek, a legtöbb osztrák cég tárt karokkal várja az ácsokat, hegesztőket és kőműveseket.

Hogy ha azt nézzük azonban, hogy milyen foglalkozásokkal lehet a legtöbbet keresni Ausztriában, csak részleges az átfedés a fenti listával.

Íme a 10-es lista arról, hogy 2023-ban milyen foglalkozásokkal lehet a legtöbb pénzt keresni Ausztriában (az összeg az éves jövedelmet jelzi):

1. Orvos 76.500 Euro
2. projektmenedzser 70.000 Euro
3. Szoftverfejlesztő mérnök 69.900 Euro
4. Adótanácsadó 64.800 Euro
5. ügyvezető igazgató 64.500 Euro
6. ügyfélkapcsolati menedzser 64.400 Euro
7. SAP tanácsadó 62.600 euró
8. IT projektmenedzser 61.200 euró
9. Értékesítési menedzser 61.000 euró
10. Pénzügyi és számviteli szakember 60.300 euró

Ezzel összehasonlítva íme a legalacsonyabb fizetésekkel rendelkező munkakörök Ausztriában 2023-ban:

1. benzinkutas 23 500 euró
2. konyhai kisegítő: 23 600 euró
3. belsőépítész: 24 100 euró
4. fodrász: 24 600 euró
5. eladó: 25 100 euró
6. pénztáros: 25.800 euró
7. takarító: 26.000 euró
8. ügyfélszolgálatos: 26.200 euró

Szerző: K.T.