Keretek és szabályok közé vagyunk szorítva. Ezek egyfelől biztonságot és nyugalmat adnak, de a nyomás, ami ránk nehezedik ezek miatt, olykor elviselhetetlennek tűnik. A munkahelyi szorongást lehet, hogy te is átéled?
A munkahelyi teljesítményszorongás nagyon gyakori probléma, különösen azoknál, akik magas elvárásokat támasztanak magukkal szemben vagy nyomás alatt dolgoznak. Ha folyamatosan aggódsz a teljesítményed miatt, az hosszú távon kiégéshez és a hatékonyság csökkenéséhez vezethet. Ha ezt tapasztalod, az ellen tenni kell valamit.
Határozd meg a munkahelyi szorongás tárgyát
Ha megkérdezed magadtól, hogy mitől is félsz, és arra azonnal pontos választ tudsz megfogalmazni, az jó. Már csak azért is, mert akkor talán annak megoldása is sokkal könnyebb.
Azt is gondold át, hogy mennyire valósak ezek a félelmek. Sőt, gondold tovább és válaszold meg azt, hogy mi a legrosszabb, ami megtörténhet. Ha pedig bekövetkezik, azt hogyan tudnád kezelni?
Ezek a kérdések segítenek közelebb vinni saját magadhoz és egyben a szorongásodhoz is.
Hibázni emberi dolog
Még a legprecízebb ember is hibázik. Ez törvényszerű és szükséges. Ez is a fejlődés és tanulás része. Ne dramatizáld túl a dolgokat. – sokszor az emberek kevésbé foglalkoznak a hibáinkkal, mint gondolnánk. Lehet, hogy csak számodra annyira zavaró ez, más észre sem veszi.
Állíts reális elvárásokat magaddal szemben
Az elég jó az nagy jó, hidd el. Ne próbálj tökéletes lenni. Senki sem hibátlan, és a túlzott maximalizmus növeli a stresszt. Ez nem azt jelenti, hogy ezután legyél hanyag, de fogadd el, hogy néha a legjobb szándékkal sem tudsz tökéletes munkát kiadni a kezedből.
Ünnepeld a kisebb sikereket is, ne csak a nagy eredményekre koncentrálj. Ezzel egyidőben azt is megtanulod, hogy a feladataidat kisebb részekre tudd bontani.
Készíts tervet és tartsd be a határokat
Tervezd meg a napod úgy, hogy legyen benne pihenőidő is. Mindezt kezeld nagyon rugalmasan, hiszen ezt bárki vagy bármi fel tudja rúgni. Azonban, ha tudod, hogy mi után mi következik, könnyebben koncentrálhatsz az adott feladatra és nem kell a gondolataidnak összevissza cikáznia. A munkaidő lejártával szakadj el a munkahelyedtől. Nem attól leszel jó munkaerő, ha folyton túlórázol, hanem ha a munkád minőségi. Ráadásul a rendszeres túlóra fokozza a szorongást és még a magánéletet is befolyásolja.
Fejleszd az önbizalmad
Gondold át az eddig elért eredményeidet. Írd össze, hogy mikor dolgoztál jól. Ha kerül valami a listára, az már eredmény, méghozzá jó. Azt is bizonyítja, hogy alaptalan a félelmed. Megkérdezheted a munkatársaidat, vezetődet is arról, hogy milyennek látják a feladataid elvégzését. Lehet, hogy csalódni fogsz, méghozzá pozitív értelemben. Sokszor mások sokkal pozitívabban látnak minket, mint ahogy mi magunkat. Persze, hibázol is, de ez is teljesen emberi. A munkahelyi teljesítményed összképét mit sem rombolja.
Kommunikálj nyíltan
Ha a főnököd vagy a kollégáid túl nagy nyomást helyeznek rád, állj ki magadért. Merj beszélni róla, mert ha nem nyitod ki a szád, ez nem fog változni. Akkor is nyisd ki a szád, ha egy-egy faladatban nem vagy biztos. Ez még a kapcsoltok ápolásában is segítségedre lehet, ugyanakkor csökkentheted a bizonytalanságérzetet és a hibázás lehetőségét.
Találj stresszcsökkentő megoldásokat
Mindenkire hat valamilyen szinten a munkahelyi stressz, de nem élhetsz még a magánéletedben is ennek fényében. Meg kell találnod azt a tevékenységet vagy módszert, amely csökkenteni képes a benned felgyűlt feszültséget.
Kérj szakmai segítséget
Ha a teljesítményszorongásod olyan mértékű, hogy akadályoz a munkádban vagy a magánéletedben, keress fel szakembert, aki segíthet a megküzdési stratégiák fejlesztésében.