Vezető bárki lehet, csak az nem mindegy, hogy azt hogyan teszi, hiszen a saját maga és munkatársai munkáját, sőt mi több, akár az életét is befolyásolja. Vezető tehát akárki lehet, de jó vezető már nem.
Mielőtt rátérnénk, hogy milyen a jó vezető, érdemes megismerni, hogy milyen típusú főnökök léteznek.
- A demokratikus: fontos számára, hogy sokféle munkatárssal vegye körbe magát, mert abban bízik, hogy a sokféle tudás és látásmód viheti előre a csapatot. Kikéri a munkatársak véleményét, azt meg is hallgatja és ezeket figyelembe véve igyekszik a lehető legjobb döntést meghozni. Azaz mindenkiből a legjobbat szeretné kihozni azért, hogy hatékonyabb legyen a munka és a bizalom erősödjön. Ez egészen addig jól működik, amíg minden zsírozottan megy. Azonban, ha váratlan helyzet lép fel, nem biztos, hogy azonnal (jól) tud reagálni a problémára, hiszen megint a munkatársak meghallgatását célozza meg.
- Az autokratikus: ő mondja meg a tutit, vagyis az van, amit ő parancsol. Mint egy királyságban: utasításokat ad és elvárja, hogy az alkalmazottak azt kövessék, teljesítsék. Vagy mint a katonaságnál. Működőképes lehet, de csak addig, amíg a munkavállalók ezt bírják és elviselik.
- A coaching szemléletű: az emberi kapcsolatok ápolását tűzi ki célul annak reményében, hogy a jobb és mélyebb megismeréssel nemcsak megérti a dolgozóját, de ezáltal hatékonyabban tudnak dolgozni. Ideális esetben ez jó légkört teremthet, azonban azt az érzést keltheti a munkavállalóban, hogy túlságosan belelátnak a magánéletébe (is).
- A szolgáló: ez a típusú vezető egy magasabb rendű, jó ügy érdekében kívánja vezeti alkalmazottjait is. Attól függően, hogy mi a cél, meghatározza, hogy milyen a cég értéke és kultúrája. Hatékony vezetési mód, de csak akkor, ha a vezető tudja, hogy mit szeretne elérni és ehhez a nehéz időkben is tartja magát. Ha erős a jövőkép a munkatársakat is képes magával húzni és együtt küzdenek a megvalósításért.
- A kapcsolódó: fontos számára a csapata, erős bizalmat épít ki munkatársaival. Az összetartozás érzésével a bizalom is helyre állhat, ha esetleg az megbicsaklott volna és javulhat a munkamorál. Fő eszköze a dicséret és a bátorítás, de arra ügyelnie kell, hogy jókor alkalmazza és hogy ne menjen el a problémák mellett.
- A látnok típusú: innovatív megoldásokat, új lehetőségeket kereső vezető, aki mer nagyot álmodni. Lendületet ad munkavállalóinak és szenvedélyével magával ránthatja őket. A vízió felvázolása az ő feladata, de a megvalósításban már a munkaadóira támaszkodik.
- Az ütemet diktáló: megadja a munka ritmusát, ugyanis állandóan tudatja, hogy kinek mi a feladata és határidőt szab meg. Magasra rakja a mércét és elvárja az önálló, precíz munkát. Azok esetében jól működik, akik nem félnek a kihívásoktól, motiváltak, fejlődni akarók, de akik állandó iránymutatásra várnak, csalódni fognak benne.
A fent felsoroltak közül te melyikbe sorolnád magadat? Ha még így sem vagy benne biztos, akkor az internet segítségét is kérheted, hogy megtudd, alkalmas lennél-e mások irányítására, vezetésére.
Most már tudjuk, hogy milyen stílusú vezetők léteznek, de vajon milyen a jó? Egy nyolcadik típus lenne az, aki a fent felsoroltak közül minden előnyös tulajdonsággal rendelkezik? Nincs teljesen jó vezető, hiszen ő is ember, méghozzá gyarló, aki vét hibákat. Ugyanakkor a jó vezető rendelkezik az alábbi tulajdonságokkal:
- jó kommunikációs készség,
- vezetői készség,
- erős motiváció,
- empátia,
- türelem,
- rugalmasság,
- kreativitás,
- problémamegoldás,
- folyamatos fejlődési vágy,
- stabil jövőkép,
- munka hatékony leosztása.
Szerző: Rónai Márta