halogatás ellen, halogatás legyzőzése
halogatás ellen, halogatás legyzőzése

Győzd le a halogatást: 3 bevált stratégia

blank
blank

Az ember jó és rossz szokásokkal van felvértezve, de némelyiken lehet dolgozni, hogy az némileg finomodjon. A halogatás is egy olyan forma, amely hátráltathat és segítségért kiált.

Te is csúsztatod egyes feladataid elvégzését? Ha igen, akkor bizonyára tapasztaltad már azt is, hogy ebből nem mindig te jössz ki jól. Van, hogy a feladatainknak nincs olyan nagy súlya, de mind a magánéletben, mind a munkában nagy hátráltató lehet. Amennyiben meguntad, hogy a feladataidat mindig elodázod, úgy az a jó hírünk van, hogy önismeretből jelest érdemelsz, hiszen felismerted a problémát. Ahhoz, hogy mindezt a gyakorlatban is le tudd küzdeni, ajánlunk néhány praktikát, amelyet bevethetsz, ha érzed, hogy megint tologatni akarod megad előtt a feladataidat.

Íme 3 trükk

  1. Nehezített terep

Legyél büszke magadra, hogy felismerted a halogatást, de ahhoz, hogy más színben lásd a feladataidat, és a megugrandó ne tűnjön olyan vészesnek, állíts elé akadályt. Ez azt jelenti, ha például a TV-től, rádiótól várod az időhúzást, akkor iktasd ki azokat. Tedd el a távirányítót, vagy ne legyen áram alatt a készülék. Ha macerás az időhúzás is, mindjárt könnyebbnek tűnik az a feladat, amelyet éppen el akartál csúsztatni.

  1. 5 perces szabály

Ez az egyszerű módszer hatékony lehet a halogatás leküzdésére. Annyi a feladatod, hogy az adott, valami miatt halogatni kívánt feladatot legalább 5 percig végzed. Ez a rövid idő általában elegendő ahhoz, hogy elkezd a munkát, és azt tapasztalhatod, hogy addigra már úgy belejössz, hogy nem is hagyod abba, hanem befejezed.

  1. Pomodoro technika

Ezt a módszert időmenedzsment gyanánt bármikor bevetheted. Tudatosságot igényel, de ha hozzászoksz, előnyödre fog válni. Ehhez szükséged lesz valamilyen időmérőre, hiszen 25 perc munkavégzés után szigorúan be kell iktatnod 5 perc szünetet. Azért 25 perc a munkaidő, mert annyi ideig tartható fenn a figyelem ténylegesen. A szünetet is vedd komolyan és tartsd az időt. Amíg szünetet tartasz, azt az 5 percet tényleg mással töltsd és ne a munkával. A szünet komoly betartása után pedig azonnal rázódj vissza a munkába. Ha egy etap után nem érsz a munka végére, akkor minden 4. etap végén egy nagyobb, 15-30 perces szünetet iktass be.

Ezek a módszerek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hatékonyabban kezeld a halogatást, növeld a produktivitást és jobban gazdálkodj az idővel. Érdemes mindegyiket kipróbálnod, hogy a gyakorlatban is megtapasztald, számodra melyik hozza meg a legnagyobb sikert

Rónai Márta