Beindult az új tanév. A gyerekek újra közösségbe járnak, ezzel egyidőben pedig még az őszies időjárás is besegít abba, hogy megjelenjenek a betegségek.
Az iskolakezdés időszaka valóban sok család számára egyenlő lehet a folyamatos betegségekkel, különösen a kisgyermekes családokban. A közösségbe kerülő gyermekek gyakran találkoznak új baktériumokkal és vírusokkal, ami miatt az immunrendszerük még nem teljesen felkészült a védekezésre, így gyakrabban betegedhetnek meg. Ez hatással lehet a szülőkre is, akik emiatt gyakrabban kényszerülnek szabadságra vagy otthon maradni a gyermekükkel.
Ha pedig azt gondolnánk, hogy a gyerekek egészségének visszanyerésével már sínen vagyunk, akkor még azzal is szembe kell néznünk, hogy saját magunk betegszünk meg.
Mit tehet a munkavállaló?
A munkavállalónak joga van betegszabadságot kivenni, ha maga betegszik meg, vagy ha gyermeke ápolása miatt kényszerül otthon maradni. Magyarországon a betegszabadság időtartama évi 15 nap, ezt követően a munkavállaló táppénzre jogosult.
Egyes munkakör és munkaadó is lehetővé teszi a távmunkát – különösen a koronavírus-járvány óta –, ami megkönnyíti a munkavállaló számára, hogy otthon maradjon a beteg gyermekkel, miközben a munkájával is haladhat.
Jellemzően sok család igénybe veszi nagyszülők, rokonok vagy bébiszitterek segítségét, hogy a szülők munkába tudjanak járni, miközben a gyermekük beteg.
Fontos, hogy a munkavállaló nyíltan kommunikáljon a munkáltatójával a felmerült helyzetről. Mindkettőjük érdeke, hogy megpróbáljon közös megoldásokat találni a beteg gyermek ápolására.
Az egészséges, változatos táplálkozás megalapozza a szervezet és az immunrendszer jó működését. Egy betegség vagy a vitaminhiány legyengíti a szervezetet, ezért már ősz elején érdemes kicsit rásegíteni. Mindez nemcsak a gyerekek, hanem az egész család szempontjából lényeges.
Mit tehet a munkáltató?
A munkáltatók rugalmas munkaidővel, home office lehetőséggel segíthetnek a szülőknek, hogy jobban kezeljék a kialakult helyzetet, de mindez a munka rovására se menjen.
A munkáltatók támogathatják a szülői feladatokat úgy, hogy megértőek és támogatóak a gyermekbetegségekkel kapcsolatos hiányzások esetén. A munkarend átszervezése, a munkatársakkal való összefogás, egymás kölcsönös segítése növeli a dolgozók elégedettségét és elköteleződését.
A megfelelő munkahelyi higiénia be- és megtartása, a rendszeres fertőtlenítés segíthet a betegségek terjedésének csökkentésében.
Nem egyedülálló, hogy egyes munkáltatók egészségbiztosítást, szűrővizsgálatokat is biztosítanak, mert ezzel csökkenthető a betegségek száma és várhatóan gyorsabb lesz a felépülés is. Valamint még vonzóbbá teszi a munkahelyet a meglévő és az újonnan belépő munkaerő számára is.
Az iskolakezdés időszaka nemcsak a taneszközök beszerzése miatt izgalmas. A hosszú nyári szünet után a gyerekek újra napi szinten közösségbe járnak és megnövekszik a fertőzés veszélye is, ezért a megelőzés kulcsfontosságú. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás és a megfelelő alvás hozzájárulhat a gyermekek és a család immunrendszerének erősítéséhez, így csökkentve a betegségek gyakoriságát. A munkáltató és a munkavállaló közötti együttműködés szintén fontos szerepet játszik abban, hogy a munkahelyi és családi kihívások egyensúlyban legyenek.