FOMO
FOMO

A munkában is jelentkezhet a FOMO

blank
blank

Nyomás alatt nő a pálma. Így tartja a mondás is, de az emberi erő véges. A folyamatos stressz és megfelelni akarás a FOMO jelenséget is eredményezheti.

Fear of Missing Out, vagyis FOMO. Ez az angol kifejezésből létrejött és önállósult mozaikszó azt a pszichológiai jelenséget írja le, amely a valamiről való lemaradás miatti félelmet jelenti. Vagyis az az emberi aggodalom, hogy valamiből úgy maradunk, hogy másik abban részesülnek.

Mindezt természetesen kialakítja bennünk az online világ, hiszen szinte mindig eléghetővé váltunk és a közösségi média, a folyamatos híráramlás is támogatja.

A FOMO megjelenése a munka világában

A FOMO már nemcsak a szociális életünkbe kúszott be, hanem a munkahelyeken is egyre gyakrabban előfordul.

Karrierlehetőség

Sokan attól tartanak, hogy lemaradnak a szakmai előrelépési lehetőségekről. Mindez különösen érvényesülhet olyan helyeken, ahol nagy a belső verseny. Ugyancsak ezt segítheti elő az is, ha kollégák sikere nyomonkövethető. Az ilyen nyomás hosszú távon akár kiégéshez is vezethet.

Folyamatos elérhetőség

A digitális kommunikáció térhódítása miatt a munkahelyeken elvárás lehet a folyamatos online elérhetőség. Egy ilyen helyen a munkavállalók attól tarthatnak, hogy kimaradnak egy fontos értekezletből, nem jut el hozzájuk információ vagy nem tudják követni az eseményeket. Ezért lehet az, hogy van, aki még munkaidőn túl is képes megnézni az üzeneteit, ezzel felborítva a munka és a magánélet egyensúlyát.

Innovációs FOMO

Az új technológiák és trendek gyors fejlődése miatt a szakemberek attól tarthatnak, hogy nem tudnak lépést tartani és ez az állásuk elvesztésével járhat vagy a karrierjükben visszaveti őket.  

Társadalmi nyomás

A közösségi médiában posztolt munkahelyi sikersztorik és erősíthetik a FOMO-t. Sok esetben az ott leírtak azt az illúziót keltik, hogy mások folyamatosan sikeresek. Vagyis a dolgozóban azt erősítik, hogy valamit nem jól csinál. Aki így érzi, az az ellensúlyozás érdekében túlvállalhatja magát, hogy be tudjon számolni hasonló sikerben. Természetesen ez hosszú távon nem fenntartható és kiégéshez, az egyensúly felborulásához vezethet.  

FOMO a csapatban

Ha többen dolgoznak együtt, ott is megjelenhet a FOMO. Ugyanis, ha valaki úgy érzi, hogy kimaradt, kihagyták a döntéshozatalból vagy a kulcsfontosságú megbeszélésekből, az frusztrációt okoz és azt az érzést kelti, hogy ő felesleges. Ez a motivációt és teljesítményt is befolyásoló tényező.

FOMO kezelése a munkahelyen

Fontos, hogy a munkavállalók tudják, hogy mi a feladatuk és azok között felismerjék a prioritást.  Ezzel elkerülhető az, hogy a dolgozó nyakába egyszerre szakadjon minden feladat.

Szükség van a szabályok és a határidők felállítására.

Szünetekben érdemes szusszanni és ez az online világra is érvényes. Azaz digitális detox időszak sem árt annak érdekében, hogy a dolgozó ténylegesen kikapcsolhasson.

A munkavállalók folyamatos képzése, fejlődési lehetősége is támogathatja azt, hogy a FOMO jelenség csökkenjen. Mindezt azzal is támogatni lehet vezetői szinten, hogyha olyan bizalmi szervezeti kultúrával rendelkezik egy vállalat, ahol a segítségékérés nem a gyengeség jele, hanem a tudatosságé.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels