Az elmúlt néhány évben a munkahelyi stressz és a kiégés előfordulása történelmi csúcsra ugrott. Az American Psycgological Association Work and Well-Being tanulmánya szerint 2022-ben a megkérdezett 1501 alkalmazott 79 százaléka tapasztalt munkahelyi stressz a felmérést megelőző hónapban. Ötből pedig három munkavállaló mondta azt, hogy a munkahelyi stressz hatással van a motivációjára és a hatékonyságára is. A megkérdezettek 36 százaléka úgy nyilatkozott kognitív fáradtságot tapasztalnak, 32 százalékuk érzelmi kimerültséget emlegetett, 44 százalékuk pedig fizikai fáradtságról beszélt. Ez, az előző 2019-es felméréshez képest óriási ugrás, a félelmetes pedig, hogy a munkahelyi stressz neurológiai veszélyeket is rejteget.
Sorvadásnak indulhat az agy
Kutatások szerint ugyanis az akut stressz strukturális változásokat okozhat az agy áramkörében, ez pedig hosszú távú károsodáshoz vezethet az idegrendszerben. A krónikus munkahelyi stressz hatására sorvadásnak indulhat az agy tömege, stressz kísérő magas kortizolszint pedig károsíthatja az agy hipotalamuszát, aminek következtében memóriazavarok léphetnek fel. Sőt, emiatt sérülhet az agy prefontális kérge is, ami pedig a koncetrált figyelemhez elengedhetetlenül szükséges.
A krónikus munkahelyi stressz miatt ezen túlmenően növekedhet a szorongás érzése, hangulati zavarok léphetnek fel, valamint csökkenhet a kognitív rugalmasság. Egyes kutatások szerint a krónikus stressz még az olyan degeneratív betegségek kockázatát is növelheti, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór.
Így lehet elkerülni a krónikus munkahelyi stressz
Persze a fentiek alapján jogosan merülhet fel a kérdés: hogyan lehet mindezt elkerülni? Amennyiben egy mérgező munkahelyen dolgozol, akkor mindenképpen érdemes fontolóra venned a váltás lehetőségét. Hidd el, te is megérdemled, hogy támogató, empatikus közegben dolgozz, ahol végre megbecsülik a munkádat. Nyilván nem azt mondjuk, hogy egy-egy rossz nap után azonnal szedd a sátorfádat, de ha a probléma régóta fennáll és esélyt sem látsz a változásra, akkor valószínűleg jobban jársz, ha másutt keresed a lehetőségeid. Ennek ellenére stressz bármikor érhet. A legtámogatóbb közegben is lehetnek nehéz napok, éppen ezért nagyon fontos, hogy rendelkezz egy szuper stresszkezelési tervvel is, amely ellensúlyozza az esetleges károsodásokat. Alább mutatunk 6 tudományosan alátámasztott lépést, amellyel megelőzheted a munkahelyi stressz okozta agykárosodást.
- Kutatások szerint a meditáció 25 százalékkal korlátozza a kortizolszintet. Ráadásul a meditációnak hála koncetráltabb tudsz maradni a munkában is.
- A rendszeres testmozgás, például a tempós séta kvázi újrakalibrálja a fáradt agyat és mintegy 60 százalékkal csökkenti a szorongás kialakulásának kockázatát.
- Az alváshiány is stresszhez vezethet, szóval próbálj meg mindent éjjel legalább 7-8 órát aludni.
- A mikroszünetek a munkanap során enyhíthetik az agy kimerültségét..
- A pozitív kilátások javíthák a memóriát. A kutatások szerint a pesszimista hozzáállás kizárólag rombol.
- A szociális elszigeteltség kognitív hanyatláshoz vezethet, ezért nagyon fontos, hogy dolgozz teljesen egyedül. Tartsd fenn a kapcsolatokat a munkatársaiddal – ha home officeból vagy, akkor legalább online –, hogy az agyad aktív és egészséges maradjon.