Pihenés
Pihenés

Az év végi hajtás után ideje pihenni, mert baj lesz

blank
blank

Így év vége felé közeledve mindenki magán érzi a fáradtságot és sokan úgy érzik, hogy a végtelenségig kimerültek, de a pihenést nem engedheti meg maguknak. Ez nem igaz.

A modern életvitel velejárója a folyamatos rohanás, a végtelen feladatok és a mindenütt jelenlévő stressz. Ebben az év végi kavalkádban pedig a világot akarjuk megváltani és még magunk is képesek vagyunk elhinni azt, hogy pihenni most nem szabad. Ez a lehető legrosszabb hozzáállás, mert a testünk teljes kizsákmányolásával nemcsak fizikai tüneteket tapasztalhatunk, de érezhető annak mentális és lelki lenyomata is. Márpedig ebben az időszakban, amikor még nagyobb a nyomás rajtunk, éppen hogy a pihenéssel lehet megtartani a motivációnkat és az erőnket is.

A pihenés hatása a fizikumra

A testünknek időre van szüksége a regenerálódáshoz. Még a legnagyobb hajtás közepette is figyelnünk kell az alvás minőségére, mert az alváshiány legyengítheti az immunrendszert, megnövelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Az állandó kimerültség csökkenti az izomerőt és az állóképességet, a teljesítményt és hajlamosabbá tesz minket a balesetekre.

Az alvás vagy akár aktív pihenési forma – mondjuk egy könnyed séta vagy kocogás –, segít a testnek újraépíteni önmagát. Ezzel lehetőséget teremtünk a testnek arra, hogy a sejtek regenerálódjanak,  az energiaraktárak töltődjenek.

A mentális egészség

A túlterheltség és a folyamatos stressz negatív hatással van az agyunk működésére. A koncentráció csökken, nehezebben döntünk és könnyebben hibázunk. Az alvási idő krónikus lecsökkenése egyenes utat nyit a szorongás, a depresszió és a kiégés felé. Kutatások eredményei bizonyítják, hogy az alvás mennyisége és minősége is összefügg a munkaterheléssel.

A tartós stressz károsíthatja az agy idegi kapcsolatait, és befolyásolhatja az érzelmek szabályozásáért és a tanulásért felelős területeket.

A pihenés azért nélkülözhetetlen, mert bármilyen formáját választjuk annak, azt tesszük lehetővé, hogy az agyunk újraszervezze önmagát. Ez az időszak különösen fontos a memória rögzítése és a kreativitás szempontjából. Ha tehát a legjobb formánkat szeretnénk hozni, a pihenés nem megspórolható.

A lelki egyensúly

Ha nem adunk magunknak időt az igazi és örömteli kikapcsolódásra, az élet könnyen üressé, egyhangúvá válhat. Az állandó hajtás eltompíthatja az érzelmeinket, és megfoszthat minket attól, hogy megéljük a pillanatokat. A pihenés lehetőséget teremt arra, hogy újra visszatalálhassunk önmagunkhoz, és átértékeljük a dolgokat, történéseket.

Az aktív vagy passzív segíthet abban, hogy újra összhangba kerüljünk önmagunkkal. Ha ezt megadjuk önmagunknak, akkor a kiegyensúlyozottságot adhatjuk meg magunknak és ezáltal leszünk képesek az élet pozitív oldalát látni.

Mit veszíthetünk?

A pihenés rendszeres kihagyása, elmulasztása előbb vagy utóbb minden szempontból törlesztést követel. Meggyengülhet az egészség, romlhat a teljesítmény, eltűnik a munkakedv és a motiváltság, érzelmi kimerültség, türelmetlenség, ingerlékenység lehet úrrá rajtunk. A kérdés tehát nem az, hogy megengedhetjük-e magunknak a pihenést, hanem az, hogy megengedhetjük-e magunknak annak hiányát.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels