Kétfajta ember létezik: aki ébredés után azonnal kiugrik az ágyból és teli van élettel, valamint az, aki az evolúció minden egyes állomását átéli minden reggel. Mindezt a biológiai óra szabályozza.
Sokan hallhatták már a biológiai óra kifejezést, amely lényegében a szervezetünk belső időzítő rendszere. A cirkadián ritmusok irányításával szabályozza a napi tevékenységeinket, úgymint az alvás és ébrenlét ciklusát, a testhőmérsékletet, az étvágyat és a hormontermelést. Ez a ritmus általában körülbelül 24 órás és az agy egy része szabályozza, ám külső tényezők, is hatással vannak rá.
Eltérő biológiai óra
Az emberek biológiai órája nem egyforma. Korábban két csoportját különböztették meg az embereknek. Az egyiket a korán kelő, a reggeli órákban produktív pacsirták alkotják, míg a másikba azok tartoznak a baglyok, akik később ébrednek és inkább este aktívak. Kevésbé ismert harmadik emberfajta a madarak, vagyis azok, akik se nem korai, de nem is későn kelők.
Túl a pacsirtákon és a baglyokon
Egy klinikai szakpszichológus, Dr. Michael Breus azonban újragondolta ezeket a kategóriákat és megalkotta sajátjait. Eszerint létezik oroszlán, delfin, farkas és medve.
Az oroszlánok csoportja lényegében a korábbi pacsirtákhoz hasonlítható, akik korán ébrednek és szinte azonnal hadba állíthatók. Reggel a legaktívabbak és aktivitásuk folyamatosan csökken a nap végére. Este korán szeretnek ágyba bújni.
A bagolyoknak megfelelő csoport a farkas, akik délután és estefelé élednek fel igazán. Ez pedig azzal jár, hogy a korán kelés számukra fizikai fájdalom, ugyanis hajnalokig képesek ébren maradni.
A medvék biológiai órája a társadalmi normákhoz igazítottan működik, ám a reggeleik nem egyszerűek, mert több idő szükséges számukra ahhoz, hogy érdemben valamit tudjanak csinálni. Ők valamikor a délelőtt folyamán kezdenek el aktívvá válni és délutánig tartani is tudják ezt.
Az ú belépőt a delfin jelenti. Az ebbe a kategóriába tartozók azok, akiknek alvásigénye csekély és általában véve is rossz alvók, alvásigényük is kisebb. Késő este érik magukat igazán az elemükben.
Összeegyeztetés a nappal
Szabályok szerint élünk, ám ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy a saját belső óránkhoz van igazítva. Akik a medve kategóriába tartoznak, azok jól működhetnek az állami- vagy a versenyszférában, mert az ők ritmusuk illeszkedik legjobban ehhez a normához.
Ugyanakkor sokan tartoznak a másik három csoportba, akiknek ugyanúgy jelen kell lenniük a munkahelyeiken, ha könnyen megy a korán kelés, ha nem. Ez azt jelenti, hogy a biológiai óránkra olyan apró tényezők is hatással vannak, mint az, hogy mikor fogyasztjuk el a reggeli kávét, mikor és mit reggelizünk, mikor kell nagyon koncentrálnunk a munkánkra. Azaz bármennyire is képes a munka kibillenteni a biológiai óránkat, azt képesek vagyunk rendezni és saját ütemünkre hangolni. Ráadásul ahogy teli felettünk az idő, úgy változhat a biológiai óránk is és akár mind a négy típust megélhetjük. Az egyéni biológiai óra elfogadása és a körülményekhez való igazítás hosszú távon javíthatja a produktivitást, a közérzetet és az általános egészségi állapotot.