Az Európai Unióban 2020 óta minden májusban kiválasztanak egy hetet, amelyet a mentális egészség témájának szentelnek. Idén május 19. és 25. között tartják meg a kezdeményezést, amelynek célja, hogy a prevenció fontosságáról szó legyen, valamint mindenki tudja, hogy a legnehezebb helyzetekben is kaphat segítséget. Ilyenkor Európa-szerte a munkahelyeken is szerveznek olyan programokat, előadásokat, amelyek támogatást nyújthatnak a munkavállalóknak.
A munka világában is egyre többet kell beszélnünk a mentális egészségről
Valamilyen oknál fogva még most is sokszor tabutéma beszélni az olyan problémákról, mint például a depresszió, a szorongás vagy éppen a pánikrohamok. A munkaerőpiacon pedig különösen nagy aggodalmat válthat ki a munkavállalókból, hogy mentálisan mindig a legjobb oldalukat mutassák. Ha azonban jobban belegondolunk nemcsak a testi tünetek esetén kell jeleznünk, hogy pihennünk kell, hanem abban az esetben is, ha lelkileg elfáradtunk.
A mentális egészség és a főnököd
Szerinted a főnököd törődik a beosztottjai mentális egészségével? És a sajátjával? Mivel életünk nagy részét a munkahelyünkön töltjük, ezért fontos, hogy ne egy toxikus környezetben szenvedjük végig a mindennapokat. Van néhány jel, amelyekből egyértelműen felismerheted, ha a felettesed tényleg törődik a munkavállalói mentális jólétével, valamint így a saját határait is meghúzza. Most eláruljuk a legfontosabbakat.
- Tiszteletben tartja az idődet, és hagyja, hogy megteremtsd a munka és a magánélet közötti egyensúlyt.
- Kapsz teret arra, hogy szakmailag és személyesen is fejlődj. Lehetőséget ad arra, hogy fejleszd a készségeidet, valamint erősítsd az önbizalmad.
- Ha kritizál, akkor azt építő jelleggel teszi, és sosem válik tiszteletlenné.
- Képes bocsánatot kérni, ha hibázott.
- Nem félsz önmagad lenni, így pedig a véleményedet és az ötleteidet is megoszthatod anélkül, hogy a következményektől kellene félned.
- Nem aláz meg másokat előtt, és a kényelmetlenebb témákat négyszemközt beszélitek meg.
Fontos, hogy ne legyen tabutéma a mentális egészség a szakmai életben sem
A mentális egészség hete remek alkalom arra, hogy a vállalatok és a cégek olyan programokat és eseményeket szervezzenek, amelyek által a munkavállalók jobban megérthetik a saját mentális állapotukat, valamint támogathatják és ösztönözhetik egymást abban, hogy egy pozitívabb munkahelyi légkör alakuljon ki a mindennapokban.
Ebben az időszakban sok országban tartanak előadásokat, amelyek a munkahelyi stressz kezelésére hívják fel a figyelmet. Az interaktív feladatok pedig sokat segíthetnek abban, hogy a munkavállalók megtanulják kezelni a stresszt és a szorongást az életükben, továbbá lehetőséget kaphatnak az érzelmi intelligenciájuk fejlesztésére is. A csoportos beszélgetések során pedig megoszthatják egymással a tapasztalataikat. Néhány külföldi országban pedig már bevett szokás, hogy szűrőprogramokat tartanak, amelyek célja, hogy időben felismerjék a dolgozóknál a mentális problémákat.
Forrás: Mental Health Europe, Psychology Today és Indeed
Kiemelt fotó: Freepik