A félelem életünk része. Mindenki fél valamitől. Igen, mindenki! Ám vannak, akik egy egészséges határon is túl rettegnek és a félelem szorongássá válik.
A félelem tehát a mindennapjaink része lehet, és akár még jónak is bizonyulhat, hiszen, ha valamitől tartunk, akkor sokkal óvatosabbá válhatunk döntéseinkben, cselekedeteinkben. Csakhogy a szorongássá minősülő félelem akkor is felléphet, ha embertársaink között kell lenni. Márpedig a munkahelyen több és többféle személyiségű munkatárssal kell együttműködni. Ami valakinek általános és semmi problémával nem jár, az a szociális fóbiában szenvedő számára rémálom. El tudod magad képzelni nap, mint nap, hogy rettegve menj be dolgozni és nem a munkavégzés okozza a legnagyobb kihívást, hanem a munkatársaid?
A szociális szorongással élők irracionális félelemeket táplálnak. Rettegnek attól, hogy nem jól végzik a feladatukat és emiatt ciki helyzetbe kerülnek vezetőjük, munkatársaik előtt. Bizonytalanok a munkájukat illetően is. Túlgondolnak mindent. Kényelmetlenül érzik magukat, ha a kollégák kereszttüzébe kerülnek. Gondolhatnánk azt is, hogy ők csak amolyan félénk fajták, de ez annál jóval több.
A szociális szorongás, mint akadályozó tényező
Az egyik leggyakoribb szorongástípus ez, amely azonban számos ponton rombolni képes, hiszen a kommunikáció és az interakciók is sokkal nehezebben működnek, ez pedig komoly hátráltatást jelent az akár munkatársak közötti beszélgetésben éppúgy, mint egy szakmai bemutató vagy tárgyalás levezénylése esetében.
A szociális szorongást átélők komoly mentális és fizikai tüneteket élhetnek meg és mindez negatívan befolyásolhatja a munkavégzést, vagyis nem tudják magukból azt kihozni, ami bennük van. Sőt, akár a teljesítménycsökkenés is fennállhat.
Ha mégis képesek teljesíteni, akkor viszont nem mernek nagyobb feladatokat elvállalni és magasabb pozícióba lépni, mert félnek a feladatoktól és attól, hogy azt nem tudják megugrani.
Ezek a dolgozók elveszhetnek a közösségben azért, mert tudatosan visszahúzódóvá válnak. Csökkenhet az interakciók száma és ez perifériára sodorhatja őket.
Hogyan lehet leküzdeni?
Egyáltalán le lehet? Egyszerre biztosan nem, a szorongás leküzdéséhez ugyanis több lépcsőfokot meg kell mászni és több eszköz is bevethető. Figyelembe kell venni mindeközben az egyén igényeit és helyzetét is.
Ha a szorongó maga felismeri kóros állapotát, az fél siker és tovább lehet lépni, hogy megértse mi váltja ki belőle ezt a frusztrációt, erős félelmet.
A leghatékonyabban szakember bevonásával oldhatók a blokkok és a stresszkezelési technikák elsajátításával a továbbiakban saját maga is oldani tudja majd a feszültséget.
Elkezdődhet ugyanakkor egy önfejlesztő gyakorlatsorozat is, amelyben az egyén nem meghátrál, hanem szembenéz félelmeivel és társas kapcsolatokat kezdeményez. Szép fokozatosan, kis lépésekkel haladva. Ha megérzi, hogy a munkatársai nem az ellenségei és nem keresik rajta a fogást, akkor idővel oldódik a stressz, egyre jobban tud majd érvényesülni a társaságban.
A szociális szorongással küzdő munkavállaló vértezze fel magát olyan pozitív mantrákkal, amelyek arra késztetik, hogy képes legyen uralkodni gondolatai vagy érzelmei felett.
Az érzések jönnek-mennek és azokat nem szabad elnyomni, hanem meg kell élni. Ám, ha a szorongás a munkahelyen lesz úrrá, akkor bizony az érzések helyett a munkafolyamat lépéseire helyezze a fókuszt, ez is egy figyelemelterelő stratégia.
Rónai Márta