Váltott műszak
Váltott műszak

Váltott műszak, egyenlő az emberkínzással?

blank
blank

Komoly kihívás elé állítja a szervezetét az, aki váltott műszakot vállal. Habár nem ideális, de sokat lehet tenni azért is, hogy minél élhetőbb legyen ez a munkarend.

Jól tudjuk, hogy a nem kielégítő alvás milyen negatív hatással lehet ránk. Éppen ezért a váltott műszakos munkarend nem ideális sem a magánélet, sem az egészség számára, ennek ellenére egyes munkakörök esetében ez elkerülhetetlen.

A váltott műszak kihívásai

A váltott műszakos munkavégzés sok szektorban elengedhetetlen, hiszen számos iparág – például egészségügy – megköveteli, hogy a munkavállalók éjjel-nappal elérhetők legyenek. Egyre több kutatás és gyakorlati tapasztalat mutat rá, hogy a váltott műszaknak komoly negatív hatásai is lehetnek. A munka és a magánélet egyensúlyától kezdve az egészségügyi kockázatokig, számos tényezőt kell figyelembe venni, amikor valaki ilyen jellegű munkát végez.

Egészségügyi kockázatok

Az egyik legkomolyabb probléma, amelyet a váltott műszak okozhat, az egészségre gyakorolt negatív hatás. A természetes biológiai óránkat megzavaró műszakváltások felboríthatják a szervezet egyensúlyát, ami hosszú távon különféle egészségügyi problémák okozója lehet. A Harvard Egyetem cikke szerint az Egyesült Államokban és Európában is a munkavállalók 15-30%-át érintő munkarend.

A magas vérnyomás, a cukorbetegség és a mozgásszegény életmód mindenképp a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának rizikófaktorai, de egy tanulmány szerint ebbe a sorba belép a váltott műszak is. Az ilyen műszakban dolgozóknál fokozottabban jelentkezhet az érelmeszesedés és a koszorúérbetegség is. Az éjszakai műszak növelheti a magas vérnyomás, a szívritmuszavarok és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát, mivel a stressz, az alváshiány és az egészségtelen táplálkozás mind hatással vannak a szív egészségére.

Alvászavarok

Az éjszakai műszakok és a rendszertelen alvásidő alvászavarokhoz vezethet. A normál munkavégzésnek megfelelő, nappali műszak során pedig aluszékonyság jelentkezhet. Ha az alvás minősége romlik, az közvetlen hatással van a munkavégzésre és az általános jólétre.

Anyagcsere- és emésztési problémák

A rendszertelen étkezések és a megváltozott napi rutinok felboríthatják az egész életmódot és az anyagcserét is. Az éjszakai műszakban dolgozók körében gyakori, hogy éjszaka esznek, ami elhízáshoz és hosszú távon cukorbetegséghez is vezethet. Emellett a gyomor- és bélrendszeri problémák kialakulására is nagyobb az esély.

Fáradtság és kimerültség

A váltott műszakban dolgozók gyakran szenvednek krónikus fáradtságtól, ami hatással van a koncentrációjukra, teljesítményükre és döntéshozatali képességeikre. A folyamatos kimerültség nem csak a munkahelyi hatékonyságot rontja, de növeli a munkahelyi balesetek kockázatát. Ez a fajta munkarend hatalmas mentális terheléssel jár, amely hangulatingadozáshoz, szorongáshoz, depresszióhoz vezető út is lehet.

Munka-magánélet egyensúlyának felborulása

A váltott munkarend nem az egészség, de nem is a család béke barátja. Az éjszakai és hétvégi munkavégzés, valamint a rendszertelen pihenőnapok miatt a családi és társas kapcsolatok ápolása nehézkessé válhat.

A rendszertelen időbeosztás megnehezíti a közös programok tervezését, közös megélését. A családi és baráti kapcsolatok gyengülése hosszú távon érzelmi problémákhoz, stresszhez és kapcsolati konfliktusokhoz, elszigetelődéshez vezethet.

Nem ideális, de segíthetsz magadon

A váltott műszakos munkavégzés számos iparágban elengedhetetlen, nem hagyható figyelmen kívül annak negatív hatása sem. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne a negatív hatásai ellen valamit tenni. Az egészséges életmódra való átállás, a tudatos tervezés és odafigyelés ugyan plusz feladatot ró az emberre, de ez lehet a mozgatórugója annak, hogy ne menjen az egészség és a magánélet rovására. Ugyancsak nagyon fontos figyelni a pihenésre és az egyénileg leghatékonyabb stresszkezelési módszerre.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pixabay