milliomos, milliárdos, fenyuzo elet, gazdag, luyus, chanel
milliomos, milliárdos, fenyuzo elet, gazdag, luyus, chanel

Rejtőzködő milliárdosok – akik messzire elkerülik a rivaldafényt

blank
blank

H I R D E T É S

Ha csak a médiára figyelünk, azt gondolhatjuk, hogy Elon Musk, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos és Bill Gates mellett senki sem rúghat labdába, ha dollármilliárdos vagyonokról van szó. Az igazi nagyágyúk közül azonban sokan rejtőzködnek, és mániákus módon kerülik a nyilvánosságot. 

Hónap kérdése: Egy tökéletes világban hányszor járnál be az irodába dolgozni?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Hallottál már Ike Perlmutterről, vagy Philip Anschutzról? Ha még nem, az azért van, mert a milliárdosok osztályából néhányan nagyon ügyelnek arra, hogy távol maradjanak a rivaldafénytől. Az Insider segítségével most egy kis ízelítőt adunk a világ legtitkosabb és legvisszahúzódóbb milliárdosairól és arról, hogyan szerezték vagyonukat, és hogyan próbálták elkerülni a nyilvánosságot az évek során.

Óz, a nagy varázsló, aki Los Angelest irányítja

Elsőként ismerjük meg Philip Anschutzot, akit “Amerika legvisszahúzódóbb milliárdosának” neveznek és akinek a Forbes nettó 10,7 milliárd dollárra becsüli a vagyonát. A 83 éves férfi az Anschutz Entertainment Group tulajdonosa, amely több tucat élvonalbeli sportklubot birtokol, több mint 100 klubot, színházat és arénát üzemeltet világszerte és több mint 25 zenei fesztivált szervez vagy irányít.

Mielőtt a szórakoztatóiparba beszállt volna, Anschutz olajjal és a vasúttal kereste meg a pénzét. 1979-re felfedezett egy olajmezőt a Wyoming-Utah határán, és három évvel később a Mobil 500 millió dollárért megvásárolta a felét. Az 1980-as években megvásárolta a Rio Grande Railroadot és a Southern Pacific Railroadot, majd 1995-ben 1,4 milliárd dollárért eladta őket, miközben megtartotta a jogot, hogy optikai kábeleket fektessen le rajtuk a távközlési szolgáltatásokhoz.

A Forbes szerint Anschutz egyike annak a két férfinak, aki a magazin 400 leggazdagabb amerikait felsoroló éves rangsorában minden évben szerepelt annak 1982-es megalapítása óta. A magazinban való rendszeres megjelenése ellenére Anschutz kerüli a nyilvánosságot, és karrierje során mindössze két sajtótájékoztatót tartott. Az L.A Times szerint “Anschutz olyan, mint Óz, a nagy varázsló, ő az ember a függöny mögött, aki a karokat mozgatja. Senki sem látja őt, mégis óriási hatással van Los Angelesre”.

A Barclay-birodalom ikrei

Az egypetéjű ikrek, Sir David Barclay-t és Sir Frederick Barclay közül David 2021-ben halt meg, Frederick 88 évesen még mindig él.  Barclay-ék eredetéről és birodalomépítéséről kevés részltet ismerünk, a Forbes a testvéreket “az Egyesült Királyság leghírhedtebb visszahúzódó milliárdosainak” nevezte. A páros ritkán fényképezkedett, és közösen egy magánszigetet birtokoltak. “Mindent, amit teszünk, az csak ránk tartozik” – mondta egyszer David egy ritka nyilvános nyilatkozatában.

“Ez abból a filozófiánkból fakad, hogy nem beszélünk magunkról, nem állítjuk magunkról, hogy mi milyen okosak vagyunk, és nem dicsekszünk azzal sem, hogy milyen sikeresek voltunk. Mi egyébként is azt mondanánk, hogy csak szerencsésebbek voltunk, mint sokan mások”.

Édességekből gyarapodott a világ második leggazdagabb családja

A Mars család édességbirodalmáról ismert, olyan márkákkal, mint az M&M’s, a Snickers, a Twix. Emellett olyan élelmiszermárkák is a tulajdonukban vannak, mint a Ben’s Original, valamint a kutyatartók körében ismert Pedigree. A Bloomberg 2022. októberi rangsorában a világ második leggazdagabb családjaként szerepeltek 160 milliárd dolláros vagyonukkal.

Stephen Badger, a cégalapító Franklin Mars dédunokája, egyszer így nyilatkozott a rejtőzködésről:

“Történelmünk 99%-ában úgy döntöttünk, hogy nem állunk a nyilvánosság előtt, és azt akartuk, hogy az üzleteink és a termékek beszéljenek helyettünk”

Perlmutter, az álruhás milliárdos

Isaac Perlmutter, akit Ike-nak hívnak, akciófigura-gyártásból szerezte vagyonát, ami végül a Marvel Comics megvásárlásához vezette. A ma 80 éves férfi 2005-ben lett a cég vezérigazgatója, és ő volt az, aki 2009-ben 4 milliárd dollárért eladta a céget a Disney-nek. A Forbes szerint nettó vagyona 3,9 milliárd dollár. Perlmutter ritkán mutatkozik a nyilvánosság előtt, állítólag a 2008-as “Vasember” premierjén is szemüveggel és álbajusszal tette felismerhetetlenné magát. Barátai félénk természetét részben az erős izraeli akcentusának tulajdonítják.

Kőgazdag német család náci múlttal

Németország egyik leggazdagabb családja, a Reimann család áll a JAB Holding Company konglomerátum mögött, amely olyan márkák tulajdonosa, mint a Krispy Kreme, a Panera Bread és a Peet’s Coffee. A család tagjai közé tartoznak a testvérek, Wolfgang Reimann, Matthias Reimann-Andersen, Renate Reimann-Hass és Stefan Reimann-Andersen, akik a Forbes szerint egyenként 5,4 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek.

A családi vagyont az 1800-as években alapozta meg Ludwig Reimann vegyész, aki egy vegyi üzem tulajdonosának lányát vette feleségül. A második világháború előtt a családból idősebb és ifjabb Albert Reimann a náci párt támogatói voltak és mindketten orosz civileket és francia hadifoglyokat használtak kényszermunkára a második világháború alatt. Bár általában kerülték a reflektorfényt, Reimannék 2019-ben címlapokra kerültek, amikor 10 millió eurót adományoztak jótékonysági célra, miután feltárták családjuk náci múltját..

A divatipar legcsendesebb milliárdosai

A Chanel harmadik generációs tulajdonosainak nagyapja, Pierre Wertheimer 1924-ben kötött üzletet Gabrielle “Coco” Chanellel a ma már ikonikus parfümök forgalmazásáról, és ekkor született meg az új vállalat, a Parfums Chanel, amelynek teljes irányítását 1954-ben vette át. Alain és Gérard apjuk, Jacques Wertheimer 1996-ban bekövetkezett halála után örökölték meg a céget,  Alain a Chanel elnöke, míg Gérard a cég óraosztályát vezeti. A Forbes szerint a testvérek vagyona egyenként 32,6 milliárd dollár.

A New York Times a testvéreket “a divat legcsendesebb milliárdosainak” nevezte. Egy ritka interjúban Gérard 2002-ben a Timesnak arról beszélt, hogy nem akar rivaldafényben lenni. Ugyanebben a cikkben a Times arról számolt be, hogy a testvérek soha nem vettek részt Chanel üzlet megnyitóján, és ha elmentek egy Chanel divatbemutatóra, akkor is csak a harmadik vagy negyedik sorban ültek le. A Chanel pénzügyeiről sokáig nem lehetett tudni semmit, 108 évig nem hoztak nyilvánosságra pénzügyi beszámolót. Amikor 2018-ban először megtették ezt, akkor 9,62 milliárd dolláros összforgalmat jelentettek a 2017-es évre..

Szerző: K.T.

H I R D E T É S