Nem mindenki mondja ki nyíltan, ha elege van a munkájából. Sokan inkább apró, alig észrevehető viselkedésformákkal fejezik ki a frusztrációjukat. A passzív-agresszív megnyilvánulások gyakran arra utalnak, hogy valaki már nem érzi jól magát a munkahelyén, még akkor sem, ha ezt szóban soha nem ismeri el. Az alábbi jelek segíthetnek felismerni, ha a háttérben valójában a munkával kapcsolatos elégedetlenség áll.
1. Nem vállalnak többet annál, mint ami a munkaköri leírásukban szerepel
Az egyik legárulkodóbb jele annak, hogy valaki utálja a munkáját, de ezt nem szeretné kimutatni, nem feltétlenül az, amit megtesz, hanem inkább az, amit nem. Az ilyen dolgozók kizárólag a munkaköri feladataikra koncentrálnak, és tudatosan kerülik az extra feladatokat vagy a plusz felelősséget. Persze fontos a határhúzás, és nem szabad átesni a ló túloldalára. Ha túl sokat vállalunk magunkra, akkor azt akár ki is használják egy munkahelyen. De azok az emberek, akik tényleg utálják az állásukat, nem is motiváltak abban, hogy többet tegyenek, és ezt plusz bevételt, elismerést vagy éppen előléptetést kapjanak.
2. Passzív-agresszív viselkedés, amikor későn végeznek a feladataikkal
Azok, akik passzív-agresszív módon utálják a munkájukat, de ezt igyekeznek titkolni, gyakran csak a határidő lejárta után adják le a rájuk bízott feladatokat. Bár a csúszás sok esetben a gyenge időbeosztás vagy akár az ADHD következménye is lehet, előfordulhat, hogy ez a csendes ellenállás vagy a passzív-agresszív viselkedés egyik formája. Ha a határidők rendszeres be nem tartása nem magyarázható külső tényezőkkel, akkor elképzelhető, hogy tudatos viselkedésről van szó, amely a passzív-agresszivitás egyik jeleként értelmezhető. Ez azonban hosszú távon egy egész csapatra is kihathat.
3. Egész egyszerűen nem fogadják el a bókokat
Az is árulkodó jel lehet, ha valaki rendszeresen elhárítja a dicséreteket. Bár sokaknál önbizalomhiány vagy imposztorszindróma is állhat a háttérben. Ha azonban nem ezekről a dolgokról van szó, simán lehet, hogy valaki egész egyszerűen csak tényleg utálja a munkáját. Nem szeretnék magukra irányítani a figyelmet, mert attól tartanak, hogy ha elismerik a teljesítményüket, még több feladatot vagy felelősséget kapnak. Inkább háttérben maradnak, ami azt is jelezheti, hogy érzelmileg már eltávolodtak a munkájuktól.
4. Nem próbálnak meg kapcsolódni a kollégáikkal
Udvariasak, ha összefutnak valakivel a folyosón, de nem azok, akik hosszasan beszélgetnek a kávégép mellett vagy részt vesznek az irodai pletykálkodásban. Bár kívülről profi hozzáállásnak tűnhet a visszafogottságuk, sok esetben inkább arról árulkodik, hogy valójában nem szeretik a munkájukat. Azok, akik csendben utálják a munkahelyüket, de ezt nem szeretnék kimutatni, többnyire kizárólag a munkával kapcsolatos témákról beszélnek. Nem mesélnek a hétvégéjükről, nem osztanak meg személyes történeteket, és gyakran visszautasítják a munka utáni közös programokat vagy a kollégákkal szervezett találkozókat. Tehát tudatosan határt húznak a munkájuk és a magánéletük között.
A felsorolt viselkedésformák önmagukban még nem jelentik azt, hogy valaki biztosan utálja a munkáját. A háttérben állhat stressz, kiégés, személyiségbeli különbség vagy éppen egy nehezebb időszak is. Ha azonban ezek a jelek tartósan jelen vannak, és egyszerre több is megfigyelhető, könnyen lehet, hogy az illető már régóta nem érzi a motivációt. Ha esetleg ezeket a jeleket magadon is észrevetted, talán itt az ideje, hogy a változás útjára lép.
Kiemelt kép: Magnific
Forrás: Your Tango





