kirúgtak, kirúgás, elbocsátás, tippek, munka, karrier
kirúgtak, kirúgás, elbocsátás, tippek, munka, karrier

3 dolog, amit semmiképpen se tegyél, ha kirúgtak

blank
blank

H I R D E T É S

A kirúgás minden bizonnyal egy traumatikus élmény, pláne azért, mert erre általában nem számít az ember. Ilyenkor normális, ha egy kicsit sokkot kapsz, szomorúságot, aggodalmat, félelmet vagy éppen haragot érzel, azonban nagyon lényeges, hogy a zűrzavar közepette is megpróbálj higgadt és profi maradni. A további karriered érdekében fontos, hogy semmi olyat ne mondj vagy tegyél az exfőnököd és volt kollégáid jelenlétében, ami kihatással lehet a jövődre nézve.

Csak semmi tiszteletlenség 

A kirúgás híre minden bizonnyal felzaklat téged, ez azonban nem jelenti azt, hogy kapásból tiszteletlennek kell lenned az ex feletteseddel. Amennyiben alapjáraton jó volt köztetek a viszony, akkor szinte biztos, hogy számára is kényelmetlen a szitu. Azonban, ha nem is ő a volt a világ legjobb főnöke, akkor sem érdemes vele az utolsó szó jogán összerúgni a port, hiszen a jövőben nem kizárt, hogy szükséged lesz majd az ajánlására, ha egy új állásra jelentkezel. Szóval próbálj meg nyugodt maradni, ne ereszd szabadjára a benned tomboló indulatokat, az egyáltalán nem professzionális viselkedés, hidd el. 

Ne becsméreld a kollégákat vagy a volt főnököd  

Persze érthető, ha a kirúgás miatt sértettséget érzel, de hidd el a szakmai előmeneteled szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogyan távozol az adott cégtől. Hiszen a későbbi munkaadóid elképzelhető, hogy felveszik majd a kapcsolatot a korábbi helyeddel, azt pedig nyilván te sem szeretnéd, ha nem tudnának rólad jót mondani. Ha a távozásod során ellenségeket gyűjtesz, akkor nem kizárt, hogy káros információkat fognak megosztani veled kapcsolatban, ezzel pedig a saját karrierednek tehetsz keresztbe. Szóval minden fájdalom dacára próbálj meg a lehető legjobb szájízzel távozni, csak magadnak ártasz az ellenkezőjével. 

Nem kell rögtön világgá kürtölni 

A közösségi média térhódításával sokan azonnal a social felületeken teregetik ki, hogy kirúgták őket, sőt sokan a bejegyzésekben a volt munkaadójukat, a vállalatok minősítik. Ez semmiképpen sem jó ötlet, hiszen ha a későbbi munkaadód lecsekkolja mondjuk a Facebook oldalad és egy ilyen posztot talál, hát az finoman fogalmazva sem vet rád túl jó fényt. Természetesen a közösségi háló pozitív módon is alkalmazható, néhány nap elteltével azt például nyugodtan kiírhatod, hogy sajnos úgy alakult, elvesztetted az állásod, így, aki tud a preferenciáidnak megfelelő állásról bátran jelezze neked. Ebben semmi degradáló nincs, ráadásul könnyedén kiderülhet, hogy nagyon is értékes kapcsolati hálóval rendelkezel. Talán arra is fény derül, okos dolog volt nem letörölni a középiskolai ismerőseid, hiszen nem tudhatod, kin keresztül találsz rá a legújabb melódra.

+1 Bátran kérdezd meg az okokat 

Oké, ez nem a ne tedd kategória. Ez határozottan, a tedd. Egyáltalán ne félj attól, hogy rákérdezz, mi áll pontosan a vezetőség döntésének hátterében. Ez számodra nagyon hasznos lehet, hiszen ha tisztában vagy azzal, mi miatt válnak meg tőled, abból hosszú távon tanulni is tudsz. Ha a teljesítményed volt az oka, akkor akár rá is kérdezhetsz, nem-e kaphatsz még egy esélyt, hogy korrigáld a korábbi hibákat. Ha pedig leépítésről van szó, az is fontos visszajelzés, hiszen képbe kerülsz a legfontosabb ténnyel: nem te vagy az oka. 

Forrás: The Balance 
Szerző: G.P 

H I R D E T É S