evvegi juttatas, evvegi bonusz
evvegi juttatas, evvegi bonusz

Évvégi bónuszok: Szaloncukor kerül az asztalra vagy pénz a zsebbe/bankszámlára?

blank
blank

H I R D E T É S

Ketyeg az óra és nemcsak az ajándékok beszerzéséig számolunk vissza, hanem azt is várhatjuk, hogy vajon idén érkezik-e egy kis karácsonyi meglepetés a bankszámlánkra vagy a zsebünkbe?

Ha csak a saját környezetemben körbejárom e témát, akkor vegyes válaszokat kaphatok. Vannak ugyanis munkahelyek, amelyek a gazdasági válság ellenére is viszonylag bőkezűen tudják munkavállalóikat plusz, év végi juttatással megajándékozni, természetesen a havi bér felett. A munkaadók egy kis százaléka megteheti, hogy dolgozóit 13. havi fizetéssel indítsa neki az ünnepeknek. Ez a 10%-ot teszi ki. A munkahelyek 18%-a év végi bónusszal köszöni meg dolgozóinak az egész éves munkát.

Nagyobb „köszönömre” számíthatnak azok, akik külföldi magántulajdonú cég alkalmazottjai és esetükben biztosabb is, hogy karácsonyra hoz a Jézuska némi pluszt. Nagyjából ugyanez mondható el a magyar magántulajdonú vállalatok esetében is, amit az állami vállaltok követnek.

A tapasztalat az, hogy a nagyobb vállaltok munkavállalói magasabb év végi juttatásokban részesülhetnek. 

Mennyi az annyi?

A számok tehát azt mutatják, hogy hazai viszonylatban a cégek harmada év végi jutalmazással kívánja motiválni és megtartani dolgozóit. A kifizetett bónusz azonban nagy szórást mutathat, ami jelentheti az átlagbér körüli összeget vagy annál kevesebbet is, és van, ahol milliós összegben mérik a bónuszt. Sok helyen teljesítményfüggő a bónusz mértéke.

Hazánkban a gyártási területen és az értékesítésben dolgozókat érinti a magasabb év végi elismerés, amely megmutatkozhat anyagi juttatás vagy akár plusz szabadság formájában is. A külföldi tulajdonú cégek dolgozói számíthatnak a legnagyobb év végi bónuszra és az állami szektorban fizetnek némileg kevesebbet.

Ideahaza azzal találkozhatunk a legtöbbet, hogy egyszeri pénzbeli jutalmat kapnak a munkavállalók és ezt rendszerint év végére időzítik. Nem csoda, ha erre az időszakra datálódik az is, hogy a felsőbb vezetők a jövővel kapcsolatos terveket megosztják a dolgozókkal. A bónusz ugyanis lágyítja a lelket és kevésbé elutasítóak, pedig ez a következő évben lehet, hogy keményebb munkát igényel majd.

Az év végi jutalmazás egyféle köszönet az elvégzett munkáért, hála az elköteleződésért és egy kis kenőpénz a jövőben rájuk mért munka mennyisége és minősége miatt is.

Külföldön hogyan működik az év végi jutalmazás?

Ha te is tarthatod a markodat, akkor mondj köszönetet Amerikának, ugyanis a 19. századi Amerikából származik ez a szokás. A nagyobb vállalatok a hűséges és jól teljesítő munkaerőt jutalmazták így. Mára már az amerikai vállalatok több, mint 30%-ára igaz mindez.

Külföldi viszonylatban és a cég típusától függhet az év végi bónuszok mértéke és minősége. Ugyanis az jelenthet pénzbeli juttatást, de akár egészségügyi juttatásokat, részvényesedést, nyugdíjazási tervet vagy szabadságot is.

Egyes cégek már a szerződésben is rögzítik a bónuszokat annak érdekében, hogy folyamatos motivációt adjanak dolgozóiknak és az eredményeik így tartósan jók legyenek. Van, ahol nincs szerződésbe foglalva és nem is kötik teljesítményhez az év végi bónuszt. Pusztán az a cél, hogy az ott dolgozókat megtartsák és ne hagyják el helyüket egy jobban fizető állásért.

A karácsony ünnepe szent, de még ez sem garancia arra, hogy az ünnepek előtt megkapja a juttatását. Az ugyanis átkerülhet a következő évre, amely adóterhet vehet le a munkavállalóról, valamint valljuk be őszintén, karácsony előtt és után legalább annyira jól tud jönni a plusz bevétel.

Rónai Márta

H I R D E T É S