motivacio, celkituzes, szokasok, hosszútávú
motivacio, celkituzes, szokasok

Így építs ki hosszútávú szokásokat

blank
blank

H I R D E T É S

Az új évbe érve nagy elánnal vetjük bele magunkat a fogadalmunk megvalósításába. Még nem sok idő telt el szilveszter óta, vagyis még a lelkesedés, a lendület is kitarthat. A rutinosabbja pedig inkább semmilyen fogadalmat sem tett, mert tapasztalata szerint ez évek óta nem válik be.

A realitás talaján maradva: Hány százalékos fizetésemelésre számítotok?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Ha te is ebbe a kategóriába tartozol, vagy csak egyszerűen nem szokásod az újévi fogadalmat tenni, akkor is jól jöhet néhány rossz szokás elhagyása és helyette tudatosan beépíteni, valamint hosszú távon alkalmazni néhány újat.

A szokásokkal nem születünk együtt, tehát nem eleve elrendeltetett valakinek egy, míg a másiknak hiányosságként róható fel. A jó ebben tehát az, hogy meg is szabadulhatunk minket vagy másokat idegesítő szokásoktól és helyettük beépíthetünk újakat és jókat.

Naponta gyakorolsz, csak észre sem veszed

Irigyled azokat, akik például olyan sikeresen építették be életükbe a mozgást, hogy arról már nem is tudnak és akarnak lemondani? Te miért nem vagy erre képes? A jó hír az, hogy bizonyára képes lennél rá, hiszen naponta mosol fogat is, vagy kezet mosol minden étkezés előtt, még akkor is, ha már farkaséhes vagy. Ezek is szokások. Arról nem is beszélve, hogy mindenkinek vannak kis rituáléik, amelyeket ugyanúgy végeznek el minden nap, mert az biztonságérzetet ad és megnyugtatja őket. Ezek a szokások sem egyik napról a másikra kúsztak be az életedbe, hanem egy folyamat volt. Az új, hosszútávú szokások kialakítása is pontosan így működik. Ahhoz, hogy a szokást hosszabb távon magadénak tudd, szükség van

Célkitűzésre

Konkrétan határozd és fogalmazd meg, hogy miért szeretnél egy szokást rendszeresíteni. Melyek az okok és mi a cél vele. Ha hangosan kimondva is értelmesnek és meggyőzőnek tartod a szokás fontosságát, talán a megvalósítás is könnyebben fog menni.

Motivációra

Ha megfogalmaztad az okokat és a célokat, és még mindig elszánt vagy az új szokást illetően, hát keress valamit vagy valakit, aki kellő motivációt ad annak megtartásához. 

Kitartásra

Lehet, hogy lesz olyan pont, amikor majdnem lemondasz az új szokásról, de mégsem teszed. Erősebb a kitartásod, az akaratod és a motivációd, minthogy elhagyd.

Kis lépésekre

Ha azonnal elérnéd a célodat, valószínűleg a szokásról is lemondanál. A nagy lépések nem biztos, hogy eredményesek, ezért mindent érdemesebb kisebb léptékben haladni. Ha az új szokás megtartása egészen új terepre vezényel, úgy a változásokat csak fokozatosan engedd be az életedbe.

Időbeosztásra

Szánj időt az új szokásra. Szabd meg, hogy mikor és mennyi időt szánsz arra. Eleinte lehet katonásnak érzed majd ezt a rendet, ám így tud hatékonyan a mindennapjaid részévé válni. 

Rendszerességre

A kezdeti nagy elszántság és lendület után az fogyhat és akár el is tűnhet. Ha elszánt vagy, hogy egy új jó szokás hosszú távon jelen legyen, nélkülözhetetlen a rendszeresség.

Elemzésre

Néha állj meg egy kicsit, tekints vissza. Érdemes volt? Lehetne jobban, máshogy? Lehet, hogy egy ponton finomhangolni kell a szokást, esetleg újban, másban kell gondolkodni, hogy tovább fejlődj és épülj. 

Jutalomra

Nem nagy dolgokra kell gondolni, de vállon veregetheted magadat, ha már jó ideje nem hagytál fel az új szokásoddal. Ez további erőt és motivációt adhat. 

Támogató személyekre

Legyenek körülötted olyanok, akik emlékeztetnek arra, hogy mennyivel jobb és több vagy, amióta az új szokást az életedben tudod.

Rónai Márta

H I R D E T É S