téli munkavégzés, évvége, karrierfejlesztés
téli munkavégzés, évvége, karrierfejlesztés

Télen mehet a munka a hócipőbe és jöjjön a szórakozás? Ja, nem!

blank
blank

H I R D E T É S

A telet még kevésbé érezzük a bőrünkön a különösen enyhe ősz miatt, de ha lapozgatjuk a naptár lapjait, akkor hamar észhez térítenek a számok és rájövünk, hogy már novembert írunk, nyakunkon az év vége, a karácsonyi ünnep és láz. Bezzeg munka bőven van, csak a munkakedv lehet lanyhulóban. Hogyan tartsunk egészséges szintet a munkavégzésben és az év végi hangulat között?

Általában megfigyelhető az emberek között, hogy mire decembert írunk, mindenki elfárad. Lehet az egy általános iskolás tanuló, vagy egyetemista, állhat valaki a gyári munkaszalag mellett vagy ülhet az irodai székben és bámulhatja a monitort, egy a közös bennük: decemberben már múlik a munkakedv és minden hajlandóság.

Habár eddig elkényeztetett minket az időjárás és az ősz még csak most kanyarodott be, a hosszan nálunk vendégeskedő nyár után, de tudjuk, hogy már csak idő kérdése, hogy a tél ránk köszöntsön. A nappalok már érezhetően rövidültek, már előre állítottuk az órát is, a reggelek csípősen hideggé váltak még akkor is, ha napközben némileg felmelegszik az idő. Óhatatlanul és talán észrevétlenül átállunk a téli üzemmódra. Már kevésbé van igényünk a sötétben és a hidegben kint tartózkodni, jobban vágyunk a meleg otthonunkba, ahol fény is jóval több van.

Sokan szeretik kihasználni a hidegebb hónapok kínálta lehetőségeket a kikapcsolódásra és a pihenésre. Vannak, akik télen utaznak a nyárba éppen azért, hogy elkerüljék a hideget amennyire csak lehet. Mások azonban átadják magukat a téli sportok örömeinek. Vajon miként lehet összeegyeztetni a téli kényelem és a karrierfejlesztés igényeit? 

Egyensúlyban 

Az év vége, a december hónap gyakran hoz magával egy kicsit lazább tempót a munkahelyeken. 

Az ünnepek miatt sokan vesznek ki szabadságokat és a munkahelyek is csökkentett üzemmódra kapcsolnak, mert a karácsony ünnepe az szent. Persze vannak kivételek. Szükség is van erre, hiszen valamikor fel is kell töltődnie az embernek. A téli hónapok kiválóan alkalmasak lehetnek erre.

Ám ez nem mindenhol van így, ugyanis a december az éves zárások, beszámolók időszakát is jelentheti, amikor nincs lehetőség a lazsálásra, feszített a munkatempó. És akkor még nem is került szóba a karácsonyi készülődéssel járó tortúra: ajándékok vásárlása, készülődés az ünnepekre. De a karácsonyi ünnep akkor is sérthetetlen és addigra mindennek el kell készülnie, hogy nyugodtan adhassa át magát az ember a pihenésnek, az ünneplésnek.

A kreativitás időszaka

A hideg és sötét téli hónapok megteremtik a tökéletes környezetet a bensőséges kikapcsolódásra és a kreatív gondolkodásra, alkotásra. Az ünnepi készülődés a dekorációk saját kezű készítésében is megnyilvánulhat, de sokan ezt a lecsendesedett és sötét időszakot arra használják ki, hogy hobbijuknak hódolhassanak, vagy új tevékenységekben próbálják ki magukat. A télben rejtőző kreatív potenciált nekünk is érdemes lenne felfedezni és kihasználni. 

Karrierfejlesztés újratöltve

Akár a jövőre nézve is pozitívak lehetnek a téli hónapok. Az elcsendesedés, bekuckózás időszakában ugyanis akár kidolgozhatunk egy új projektet, megfogalmazhatjuk és leírhatjuk, hogy milyen elképzeléseink vannak a jövővel kapcsolatban. Remek időszak arra is, hogy megtervezzük az előrelépési stratégiánkat. Nemcsak az év legutolsó napjára kell korlátozódnia annak, hogy számot vessünk az elmúlt évvel. Ráérő időnkben megtervezhetjük a fejlődéshez vezető út apróbb lépéseit. 

Csapatépítő programok

Számos munkahelyen a téli hónapok azért is különlegesek, mert a dolgozók könnyebben elszakadhatnak a mindennapi munkától és olyan csapatépítő tevékenységeket szervezhetnek, amelyek erősítik a munkatársak közötti kapcsolatokat és segíthetnek az együttműködés javításában. Ez lehet egy közös kirándulás, esetleg az ünnepi összejövetel megtervezése és lebonyolítása.

Téli életmód az egészség jegyében

A téli időszakban az egészség is kiemelt szerepet játszik, hiszen a hideg mellett a megfázásos, náthás megbetegedések is könnyebben előfordulnak. A hideg és a sötét ráadásul rányomhatja a bélyeget a hangulatra is, ezért fontos odafigyelni az egészséges életmódra, beleértve a megfelelő táplálkozást, a rendszeres testmozgást, a kielégítő alvást, a stresszkezelést.

A téli időszaknak is megvan a maga szépsége ugyanúgy, mint az árnyoldala. Mivel azonban a nappalok hosszúságára és az időjárásra nincs befolyásunk, így nekünk kell megtalálni abban is a lehetőséget, hogyan és mire használjuk ki. Elfoglalhatjuk magunkat kreatív tevékenységekkel éppúgy, mint ráfókuszálhatunk a jövőnkre.

Rónai Márta

H I R D E T É S