csendes felvétel, minimál hétfő, minimál hétfő, bumeráng alkalmazottak, munkahelyi trendek, karrier, munka
csendes felvétel, minimál hétfő, minimál hétfő, bumeráng alkalmazottak, munkahelyi trendek, karrier, munka

„Lustalány” munkák és csendes felmondás – ezek voltak a 2023-as év divatszavai a munkaerőpiacon

blank
blank

H I R D E T É S

Az év vége felé járva rengeteg munkahelyi trend mutatkozott meg, és számos találó kifejezéssel tömörítik két szóba ezek jelentését. Vegyük most sorra ezeket a Business Insider cikke segítségével, hogy ti is megtudhassátok, hogy milyen a csendes felmondás, a lemásolt elbocsátás vagy a dühös jelentkezés. 

Lemásolt elbocsátás, vagy copycat layoffs

Azt jelenti, hogy a vállalatok egymás hatására bocsátják el alkalmazottaikat. 2023 eleje óta számos vállalat bocsátott el dolgozókat, köztük a Google, a Microsoft és a Zoom is, folytatva a 2022 második felében megkezdett létszámleépítéseket.

Jeffrey Pfeffer, a Stanford Graduate School of Business professzora az elbocsátásokat a “másoló magatartásnak” tulajdonította. Pfeffer szerint a az összes többi vállalat csak utánozza a legtrendibb cégek munkaerőpiaci magatartását, mindenki a Google-t, vagy a Microsoft-ot követi. Ha ezeknél a gigacégeknél elbocsátási hullám indul el, akkor mindenki elbocsát, ha tömegesen veszik fel az alkalmazottakat, akkor mindenki így tesz. Amikor egy iparágban sok vállalat rövid időn belül ugyanazt a döntést hozza meg, mindenképpen úgy tűnik, hogy egymás hatása alá kerülnek.

A dühös jelentkezés, vagy rage applying

Az a gyakorlat, amikor valaki annyira megorrol a munkahelyére, hogy minden lehetséges helyre beadja a jelentkezését, hogy minél hamarabb felmondhasson. A businessinsider.com cikkében a 28 éves, zeneiparban dolgozó Jordan Smith esetét hozza fel példaként, aki miután nem kapta meg a cégénél a beígért előléptetést, első felindultságában több helyre is beadta az önéletrajzát és egy héten belül jobban fizető állást kapott.

A „dühös jelentkezés” azonban nem biztos, hogy mindenkinek a legjobb módszer. Kelsey Wat karrier-tréner például azt tanácsolja, hogy ne a “félelem, a harag vagy a kiégés” legyen a fő ok akkor, amikor új állás után nézünk. A tréner szerint hasznos, ha az álláskeresők tisztábban látnak, és higgadtan, tiszta fejjel döntenek a hogyan tovább kérdéséről, mert így nagyobb esélyük van olyan állásra, ami összhangban van a személyiségükkel.

A csendes felvétel, vagy quiet hiring

Akkor lett munkaerőpiaci divatszó, amikor a vállalatok a recessziós félelmek közepette visszafogták a munkaerő-felvételt és a meglévő dolgozói állományuk képzésével oldották meg az új pozíciók betöltését. Végső soron a belső erőforrások kiaknázásásáról van szó a létszámnövelés helyett. A Gartner kutató- és tanácsadó cég előrejelzése szerint a munkáltatók egyre nagyobb számban kínálnak “továbbképzési lehetőségeket” a meglévő alkalmazottaknak, hogy megfeleljenek a szervezeti igényeknek. Ez a trend a munkavállalók számára is hasznos, mert a legtöbb alkalmazott szereti a szakmai fejlődési lehetőségeket és fontos számukra, hogy bővítsék tudásukat.

A minimál hétfő, vagy “Bare minimum Monday”

Egy olyan trend, amely arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy hétfőn a minimálisan szükséges munkát végezzék el. Az elvárások csökkentésével a munkavállalók vasárnap este kevésbé szoronganak, hétfőn reggel pedig kevésbé érzik magukat túlterheltnek. Végül is legegyszerűbben megfogalmazva egyfajta könnyed munkába állást jelent a hét elején. A TikToker Marisa Jo hozta divatba a kifejezést, amely egy olyan módot ír le, amellyel ellenállhatunk a vasárnapi stressznek és annak a nyomásnak, hogy teljes gőzzel vágjunk neki a munkának, amikor hétfőn munkába állunk.

“Abban a pillanatban, hogy megszabadultam a nyomástól, és engedélyeztem magamnak, hogy lazábban kezdjem a hetet, hatékonyabban tudtam csinálni a dolgokat” – fogalmazott Marisa Jo.

Az egyik hétfőjét dokumentáló videóban Jo olyan tevékenységekkel indítja a hetet, mint a naplóírás, a bőrápolás, vagy a kreatív projektekben való előrehaladás. 

Bumeráng alkalmazottak, vagy Boomerang employees

Azt jelzi, amikor egyes munkavállalók visszatérnek a jól megszokott terepre. Maga a kifejezés nem új keletű, de a trend 2023-ban felgyorsult. Egyes munkavállalók egy versenytársnál töltött idő után térnek vissza a korábbi munkáltatóikhoz, míg másokat elbocsátanak, majd újra felvesznek ugyanannál a cégnél.

A „Lustalány” munkák, vagy “lazy girl jobs”

Szintén egy új, divatos kifejezés a közösségi médiában. Olyan munkákra használják, amelyek unalmasak és nem igényelnek nagyobb erőfeszítést, viszont elég jól fizetnek. A kifejezés jelenleg a TikTok közösségi médiaplatformon terjed – már több mint 3 millió videó készült a témában. A TikToker Gabrielle Judge által népszerűsített “lazy girl jobs” jellemzően kevés stresszel járó munkákra utal.

Judge az Insidernek így nyilatkozott a trendről: “Azt szeretném, ha az emberek megértenék, hogy az időnk nagyon értékes, és olyan dolgokkal kellene foglalkoznunk, amelyek leginkább összhangban vannak az egyéniségünkkel, ahelyett, hogy egy cég érdekeit szolgáljuk.”

A szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy vékony jégen táncol, aki ezt az életformát választja. Marc Cenedella karrierszakértő szerint a „lustalány munkákkal” az a baj, hogy ezek a munkahelyek szűnnek meg először, amikor recesszióba kerül a gazdaság és nehéz idők jönnek.

K.T.

H I R D E T É S